Környezetvédelmi szempontból korszerűsítik a nyugati félteke legmagasabb épületét, a chicagói Sears Tornyot. Tulajdonosainak szerdai bejelentése szerint a 350 millió dolláros „zöld” beruházás révén a 110 emeletes irodaház mintaként szolgálhat majd a környezetbarát térkihasználáshoz.

„Kizöldül” a legmagasabb amerikai felhőkarcoló

Környezetvédelmi szempontból korszerűsítik a nyugati félteke legmagasabb épületét, a chicagói Sears Tornyot. Tulajdonosainak szerdai bejelentése szerint a 350 millió dolláros „zöld” beruházás révén a 110 emeletes irodaház mintaként szolgálhat majd a környezetbarát térkihasználáshoz.

A tervek szerint az öt éven át tartó munkák révén 80 százalékkal csökken a 442 méter magas felhőkarcoló áram-, és 40 százalékkal a vízfogyasztása. A torony nevet is változtat: az új bérlőjével, a londoni székhelyű Willis Group Holdings biztosítási alkuszcéggel kötött szerződés alapján Willis Toronynak hívják majd. A névváltoztatást márciusban jelentették be, az átkeresztelésre a nyáron kerül sor, miután a cég 500 dolgozója beköltözik az épületbe.

A munkáknak köszönhetően 3600 új munkahely jön létre. A torony közelében a következő 3,5-5 évben ugyanilyen környezetvédő eljárásokkal 50 emeletes, 500 szobás luxusszállodát is építenek majd.  A megtakarítás érdekében a tulajdonos, az American Landmark Properties ingatlanvállalat számos intézkedést tervez. A téli zimankó és a nyári hőség ellen egyaránt védő hőszigetelő ablakokra cserélik ki az 1973-ban a Skidmore, Owings és Merrill iroda tervei alapján épült torony 16 ezer füstszínű, egyrétegű üvegablakát. Üzemanyagcellás gázbojlereket építenek be, amelyek egyaránt gondoskodnak az áramellátásról, a fűtésről és a hűtésről. Korszerűsítik a 104 felvonót és a 15 mozgólépcsőt, hogy 40 százalékkal csökkentsék az áramfogyasztásukat. Huszonnégy millió gallon (közel 91 millió liter) vizet takarítanak meg az illemhelyek modernizálásával és esővízgyűjtéssel.

Olyan világítási rendszereket alkalmaznak, amelyek automatikusan átkapcsolnak a természetesfényforrás-alapú világításra. Vízmelegítéshez napelemeket helyeznek üzembe a 90. emeletnél. Eltérő teljesítményű szélturbinákat is tesztelnek a tetőzeten. Növényeket telepítenek a torony tetejére, amely így a világ legmagasabb, zöldtetővel ellátott épülete lesz. A mintegy 3 ezer négyzetméternyi zöldtetővel a közlekedés és a városi fűtés okozta ártalmak csökkenthetők. Az épületet körülvevő, gránittal beborított területeket is parkosítják. „Reméljük, példaként szolgálhatunk arra, hogyan csökkenthető a magas építményeknek a környezetre gyakorolt hatása” – jegyezte meg közleményében Adrian Smith építész.

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.