Valóban dömpingáron adják a kínai cégek a milliárdos állami támogatásokból gyártott napelemeket Európában?

Kína hozza el az olcsó napelemeket?

Erről kezdett vizsgálatot az EU, az európai gyártók panaszaira reagálva. Az ügy akár kereskedelmi háborúhoz is vezethet. Az Egyesült Államok a héten sújtotta büntetővámokkal a kínai napelemtermékeket. Az Európai Unió a zöld technológiák élharcosának szereti láttatni magát, mégis vizsgálatot kezdett az olcsó kínai napelemek ügyében, írja az inforadio.hu. Sok európai gyártó azzal vádolja a kínaiakat, hogy dömpingáron, az előállítási költségnél is kevesebbért adják a napelemeket, mint otthon. A vizsgálatban résztvevő egyik EU illetékes azt mondta a Reutersnek, hogy “egyre több a bizonyíték, hogy Kína dotálja a gyártókat. Ezt azonban nem tartjuk ellenséges lépésnek, jeleztük, hogy szeretnénk megoldást találni” – mondta. Az Egyesült Államok Barack Obama újraválasztásának másnapján vetett ki öt évre védővámokat a kínai napelemgyártókra a hazai előállítók nyomására.

A vita rosszkor jön a feleknek – jegyzi meg a Reuters – mivel Kína az EU második legnagyobb kereskedelmi partnere, Kínának az EU pedig a legnagyobb. Az európai napelemgyártók azonban nagyon dühösek. Az EU ProSun nevű csoport, amely 25 gyártót fog össze, azt állítja, hogy a kínai állami támogatás miatt a kínai gyártók 20-szor annyi napelemet állítanak elő, mint amire kereslet van Kínában és kétszer annyit, mint a globális kereslet. Emellett arra panaszkodott, hogy az utóbbi két évben 12 kínai gyártó összesen 33 milliárd eurónyi támogatást kapott olcsó hitelek formájában. A kínai kormány késett a válasszal az EU-vizsgálatra, de korábban a Kereskedelmi Világszervezetben emelt panaszt, amiért úgymond Olaszország és Görögország saját napelemgyártóit juttatja új megrendelésekhez. Peking azzal fenyegetőzött, hogy védővámot vethet ki az EU-ból importált proszilikonra. Az Európai Unió kilenc hónapon belül ideiglenes védővámokat vethet ki, a vizsgálat kezdetét követő egy évben pedig dönthet arról, hogy öt évre szóló büntetővámokat vezessen-e be. A kínai napelemgyártók tavaly 21 milliárd euró értékben adtak el termékeket az EU-ban – ez azt jelenti, hogy az ágazat exportjának 60 százaléka irányul Európába.

Ajánlott tartalom

Szakértő elárulta, hogyan csökkenthetők a vállalat energia terhei

A Portfolio-MAGE Járműipar 2025 konferencián szakértők hangsúlyozták, hogy a megújuló energiaforrások és az energiatárolás megfelelő alkalmazásával a vállalatok optimalizálhatják költségeiket, sőt, akár bevételi forrást is teremthetnek a hálózat számára.