A monszunokat is megzavarhatja az éghajlatváltozás

Változóak a Dél-Ázsiára vontakozó előrejelzések a globális felmelegedés hatásairól. A potsdami klímakutató intézet legújabb kutatása hosszú távon vizsgálja a monszunok változásait az elkövetkezendő évszázadok során.

Az Environmental Research Letters szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerint kétszáz év alatt a nyári monszunok komolyan megzavarhatják a térség csapadékellátását, mely természetesen elengedhetetlen a mezőgazdaság szinten tartásához Dél-Ázsiában. Ezek a zavarok azt jelentik, hogy az eddig mért átlaghoz képest akár 40-70 százalékkal is csökkenhet az évi csapadék mennyisége. A monszun bizonyos években eddig is elmaradt óriási aszályt okozva a Walker-cirkulációnak nevezett jelenség miatt. A kutatók szerint ez egyre többször fordul majd elő, India pedig könnyen eső nélkül maradhat.

Ajánlott tartalom

AM: nemzetstratégiai kérdés a hazai vetőmagágazat

Nemzetstratégiai kérdés a hazai vetőmagágazat. A hazai agrártermelés hosszú távú fenntarthatóságához alapjaiban járulnak hozzá a hazai, kiváló minőségű vetőmagok és szaporítóanyagok - mondta Farkas Sándor, az Agrárminisztérium (AM) parlamenti államtitkára csütörtökön Szarvason, az I. Országos Vetőmag-gazdálkodási Konferencia megnyitóján a tárca közleménye szerint.