Tízmilliók alapvető, biztonságos élelemhez, tiszta vízhez és jó egészséghez való jogait veszi semmibe fél évszázad olajszennyezése a Niger-deltában az Amnesty International szerint.
A nemzetközi jogvédő szervezet kedden nyilvánosságra hozott jelentésében “emberi jogi katasztrófaként” írta le a helyzetet. “A Niger-deltában élőknek szennyezet vizet kell inniuk és azzal is kell főzniük. Olyan halat esznek, amit olaj és más mérgek szennyeztek, már ha vannak olyan szerencsések, hogy képesek még halat találni” – olvasható a jelentésben.
A Föld egyik legjelentősebb vizes területének számító deltában – ahol 31 millióan élnek – az olaj okozza a legnagyobb pusztítást. “Miután kőolaj tör a levegőbe, belélegzik az olajszagot, a gázt és más szennyező anyagokat. Légzési nehézségekre panaszkodnak, de aggodalmaikat nem veszik komolyan” – fogalmaz a jelentés. Az Amntesty International a kormányt és a multinacionális vállalatokat okolja az Afrika legnépesebb országának déli területein végbemenő jogsértésekért. “A megélhetési források, a kormány és a nemzetközi vállalatok felelősségre vonhatóságának hiánya, a vidéken hiányzó kormányzati fejlesztések mind az elégedetlenséget táplálják, amely egyre növekvő mértékben konfliktusokban, gyakran erőszakos konfliktusokban fejeződnek ki” – állítja a szervezet.
A Niger-delta egyenjogúságáért küzdő fegyveres csoportok támadásai révén a 2006-ban még a naponta 2,6 millió hordóra rúgó kitermelés mára 1,8 millióra csökkent. A Movement for the Emancipation of the Niger Delta (MEND) és a hozzájuk hasonló csoportosulások tevékenysége azonban jelentősen hozzájárul a környezeti szennyezésekhez. “A nigériai kormány nem tesz eleget a Niger-deltában élők jogainak tiszteletben tartásáról és megvédéséről szóló kötelezettségének. Néhány olajvállalat pedig hasznot húz a kormány hanyagságából és megdöbbentő nemtörődömséget mutat tevékenységük emberi következményeivel kapcsolatban” – mondta Audrey Gaughran, az AI egyik vezetője.
Az afrikai országban működő legnagyobb vállalat, a holland Shell képviselője ugyanakkor azt állította: a támadások miatt nő a szennyezés. “Az Amntesty elfeledkezik arról, hogy a szennyezés 85 százalékban a támadások és a szabotázsok miatt keletkezik” – mondta a cég szóvivője. Olav Ljosne hozzátette: 2006 óta a vállalat 133 munkatársát rabolták el a Niger-deltában. A szóvivő szerint a jelentés nem vett figyelembe olyan tényezőket mint a szegénység, a bűnözés, a korrupció és az erőszak.