Eltűnt az Andok gleccsereinek fele

Az Andok-beli gleccserek, amelyek több tízmillió dél-amerikai számára jelentenek létfontosságú ivóvízforrást, jelenleg gyorsabb ütemben olvadnak, mint bármikor az utóbbi több mint 300 évben – húzták alá a Cryosphere című folyóiratban közölt tanulmány készítői. A szakemberek az Andokban található gleccserek nagyjából felének az adatait vonták elemzés alá, és az elmúlt hetven évben tapasztalt 0,7 Celsius-fokos átlaghőmérséklet-növekedést nevezték meg a jelentős jégveszteség okaként.
A szakemberek arra is figyelmeztettek, hogy a jövőben várható további melegedés teljesen eltörölheti a föld színéről az alacsonyabban fekvő kisebb jégárakat, amelyek a helyi közösségek ivóvízellátását biztosítják. Ez aggodalomra ad okot, mivel a helyi népesség jelentős hányada az Andoktól nyugatra fekvő száraz területeken él. A felmelegedésnek tudható be, hogy mára teljesen eltűnt a 18 ezer éves, 5300 méteres magasságban képződött Chacaltaya gleccser, amely egykor népszerű síparadicsom volt.

Ajánlott tartalom

Az elmúlt 30 év egyik legnagyobb szúnyograjzására számítanak a kutatók a Balatonnál

Szerencsére „csak” a balatoni árvaszúnyog-helyzetről van szó – ezek a rovarok ugyan nem csípnek, tömeges jelenlétük mégis lehet kellemetlen a kutatók szerint.