Már biztos, hogy nem készül el a július 15-i határidőre a Bonyhád melletti Cikón az a nagytérségi hulladéklerakó, amely felváltja majd az ekkor bezáró régi szeméttelepeket. Szekszárdon egyelőre nem tudják, hová viszik a kommunális hulladékot.
Czakó István, a kivitelező Mota-Engil Zrt. üzletágvezetője az MTI-nek csütörtökön azt mondta: a cikói lerakót egy-másfél hónapos késéssel tudják átadni, mert a határidő előtt három héttel meg kellett változtatni egy, a létesítményhez vezető útvonalat, és az utóbbi hetek csapadékos időjárása is hátráltatta az építkezést. A létesítmény augusztus elején, de legkésőbb a hónap végén fogadhatja a hulladékot – tette hozzá.
Ugyanakkor beszámolt arról, hogy a somi és az ordacsehi lerakó megkapta a használatba vételi engedélyt, július 15-én tartják a műszaki átadást, ide már másnaptól szállíthatják a hulladékot. A környezetvédelmi minisztérium rendelete alapján július 15-től a Dél-Balaton, Sió Völgye hulladékgazdálkodási rendszerhez tartozó Somogy, Tolna és Baranya megyei településeken összesen 12 hagyományos hulladéktelepet kell bezárni. A tárca közlése szerint nem működhet tovább lerakó a somogyi Balatonkeresztúron, Tabon, Kárászon, Sombereken és Zamárdiban, Tolna megyében Szekszárdon, Bonyhádon, Bátaszéken, Baranyában pedig Komlón, Pécsváradon, Mohácson kell bezárni a régi létesítményeket.
Németh László, a 33 Tolna megyei településen szolgáltató Alisca Terra Kft. üzemeltetési igazgatója csütörtökön az MTI érdeklődésére nem tudta megmondani, hogy hová szállítják a hulladékot addig, amíg azt a cikói lerakó nem tudja fogadni. Több lehetséges helyszín van, egyelőre tárgyalásokat folytatnak a heti mintegy négyszáz tonna hulladék elhelyezéséről. Az igazgató hozzátette: többletköltséget jelent az, hogy távolabbra kell vinni a hulladékot, amiért kártérítést fognak kérni attól, aki ezért a helyzetért felelős.
A szekszárdi közgyűlés pénteken tárgyal a szemétszállítási díjak emeléséről. Az indoklás szerint az, hogy a szekszárdi lakossági hulladékot a jövőben a cikói lerakóban helyezik el, évente mintegy hatvanmillió forinttal növeli meg a költségeket. A 204 Somogy, Tolna és Baranya megyei települést magában foglaló Dél-Balaton, Sió Völgye hulladékgazdálkodási rendszer keretében három hulladéklerakó, tizenhét hulladékudvar, nyolc komposztáló, három válogató és négy átrakó állomás épül meg 13 milliárd forintos beruházással, 65 százalékos ISPA-támogatással. A cikói, somi és ordacsehi lerakó átadásának határideje 2009. július 15., a többi létesítménynek november végéig kell elkészülnie.