Japánnak 3,8 ezer milliárd jenes többletköltséget jelent az atomenergia helyettesítése

Minisztériumi becslés szerint a jen gyengülése miatt az április elseje és jövő év március 31-e közötti üzleti évben összesen 700 milliárd jennel fognak többet költeni importált olajra és földgázra a japán szolgáltatók, mint az előző évben. Jelenleg Japán 50 működőképes reaktora közül csak kettő üzemel a 2011-es fukusimai erőműbaleset után felmerült biztonsági kételyek miatt. Az ország atomreaktorainak 3,8 százalékos kapacitáskihasználtságával számoló jelentés szerint biztosítható lesz Japán áramellátása – ha magas költségek mellett is -, az év során. Ugyanakkor a nyári csúcsidőszakra a minisztérium újabb energiatakarékossági program elindítását javasolta a kormánynak, mivel akkor az ellátásban való legkisebb fennakadás is áramhiányhoz vezetne.

A kormány reményei szerint ősztől fokozatosan újraindulhatnak az atomerőművek, de ehhez a szigorú biztonsági szabályokat hozó atomenergetikai hatóság belegyezése is szükséges, amely nemrég azt közölte, hogy egyelőre egy reaktor sem felel meg az új előírásoknak. A minisztérium egy korábbi márciusi becslése szerint a megnövekedett energiaimport mellett a leállított reaktorok karbantartása további évi 1200 milliárd jenes terhet ró a szolgáltatókra.

Ajánlott tartalom

Ez lenne a jelenlegi legolcsóbb napelemes rendszer a piacon?

Az osztrák Sunbooster GmbH bemutatta a Sunbooster Vertical nevű, kétoldalú, rugalmas napelemeket, amelyeket meglévő kerítésekre lehet telepíteni, és amelyek költséghatékony alternatívát kínálnak a hagyományos napelemes kerítésekkel szemben.