Szén helyett megújuló energiaforrásokat használnának

California és az USA nyugati részének legnagyobb városa, Los Angeles áramaszükségletének mintegy 40 százalékát jelenleg két nagy szénerőművéből nyeri. Több mint másfél évtized múlva azonban ez a helyzet alaposan megváltozik, hiszen a metropolis lakossága egyöntetűen kiáll a szénerőművek száműzése mellett, s helyettük a megújuló energiaforrásokra voksolnak. A cleantechnika.com portál hírül adta, hogy a város polgármestere bejelentette, hogy 2025-re tervezik a szén felhasználásával előállított áram kiiktatását az energiaellátásból és helyette megújuló forrásokból fedezik majd a szükséges mennyiséget.

Egyre nyilvánvalólóbbá válik ugyanis, hogy az évtizedekkel ezelőtt épült, immáron elavult két szénerőmű működtetése sokba kerül, nem felel meg a kor követelményeinek, felújításuk rendkívül költséges, következésképpen a helyzet megérett a változtatásra. Ebben erősítette meg a város vezetőit az a párezer helyi polgár is, akik nemrégiben a városháza elé vonultak, hogy tiltakozzanak a szénerőművek tovább fennmaradása ellen. Tényként kezelendő: felmerült már elég régen, hogy nincs létjogosultsága egy ilyen dinamikusan fejlődő metropolisban a megörgedett szénerőműveknek, az energiellátás megérett a megújításra.

A közhangulat is ráirányította figyelmet arra, hogy a kaliforniai nagyvárosok sorában éppen Los Angeles az a mintaadó település, ahol elsőként érték el, hogy húsz százalékban a megújuló energiaforrásokból biztosítják az energiaellátást és itt indították el a közelmúltban a legnagyobb napelemes programot az USA-ban az épületek tetejének felhasználásával. Nem hagyható figyelmen kívül az a szempont sem, hogy a CLEAN LA (tiszta Los Angeles) napenergetikai programja négy és félezer új munkahely megteremtését teszi lehetővé és fél milliárd dollárral járul hozzá a város fejlődéséhez.

Ajánlott tartalom

Ez lenne a jelenlegi legolcsóbb napelemes rendszer a piacon?

Az osztrák Sunbooster GmbH bemutatta a Sunbooster Vertical nevű, kétoldalú, rugalmas napelemeket, amelyeket meglévő kerítésekre lehet telepíteni, és amelyek költséghatékony alternatívát kínálnak a hagyományos napelemes kerítésekkel szemben.