Évszázados adatok segítik a klímkutatást

A HMS Challenger óceánkutató 135 évvel ezelőtt gyűjtött adatait használta fel a NASA és a University of Tasmania, hogy megerősítsék, az emberiség okozója a mostani globális felmelegedésnek.

A kutatócsoport összevetette az óceánjáró által gyűjtött vízhőmérsékleti adatokat a modern kutatásokkal, többek között az Argo megfigyeléseivel. Az adatokat különböző klímamodelleken futtatták le, így próbáltak képet kapni arról, hogyan változott a víz hőmérséklete az elmúlt évszázadban. A Challenger 1873-as útja volt az első tudományos kutatás, amely az óceánok mélyére irányult. Az expedíció alatt a tudósok különböző helyeken mérték meg a víz hőmérsékletét, kezdve a felszíni vizeknél, majd később néhány száz méter mélyen folytatták, írja az index.hu.

Az adatok mostani elemzésekor egyértelműen kiderült, hogy a felmelegedés sokkal gyorsabban megy végbe, mint amit a természetes folyamatok engednének. Tisztán látni, hogy 1873 óta hatalmas mennyiségű hőt nyeltek el az óceánok, a jelenlegi feltételezések szerint az óceánok az üvegház okozta felmelegedés kilencven százalékát nyelik el.

A Challenger adatai alapján az 1873 és 1955 közötti tengerszint emelkedésének negyven százalékát a melegebb víz nagyobb térfogata okozta. A maradék hatvan százalékért az olvadó gleccserek és sarki jégtakarók olvadása felel.

Ajánlott tartalom

Véleményezhető az otthonfelújítási program felhívástervezete

Május 6-ig véleményezhető az otthonfelújítási program felhívástervezete. A júniusban induló pályázat újabb segítséget nyújt a családoknak, és hozzájárul a gazdasági növekedéshez is. A végleges felhívást a társadalmi és szakmai egyeztetések lezárását követően, június elején teszi majd közzé a kormány - tudatta az Energiaügyi Minisztérium (EM) és a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közös közleményben az MTI-vel pénteken.