Három hónap után felkelt a Nap az Antarktiszon

A Concordia kutatóbázison élő 15 kutató utoljára májusban látta a Napot, három hónapig tartó sötétségben élték napjaikat.

Ez alatt mesterséges fényekkel világítottak, miközben a kinti hőmérséklet nem egyszer elérte a mínusz 80 fokot. Az elmúlt hetekben folyamatosan visszatértek a természetes fények. Albane Barbero kutató így emlékezik vissza: “A reggelek egyre világosabbak lettek, már nem volt szükség fejlámpákra, hogy lássuk, merre kell menni. Varázslatos volt, ahogy éreztük, a Nap a horizont alatt van és nemsokára megint láthatjuk”. Végül egy reggel, egészen pontosan szombaton a következő látvány fogadta a kutatókat, írja az index.hu.

-

Ajánlott tartalom

Az aszály vagy a belvíz veszélyeinek előrejelzésében is segíthet a HUN-REN ATK kutatói által kifejlesztett talajhidrológiai adatbázis

A HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont Talajtani Intézetének (HUN-REN ATK TAKI) kutatói elkészítették a HU-SoilHydroGrids 3D talajhidrológiai adatbázis 1.0 verzióját, amely új lehetőségeket nyújt országos léptékű környezeti problémák ‒ többek között az aszály, a belvíz és a vízmegtartás ‒ elemzésére irányuló kutatások számára. Munkájukat a Science of The Total Environment folyóiratban publikálták, open access formában.