Egy Németország több részén már évek óta, s hazánkban is nemsokára napelemparkokat üzemeltető német nagyvállalat kezdte el egy pécsi naperőmű tervezését. A cég hazai képviselete a Tüskésrétet nézte ki magának: itt több mint húsz focipályányi területet borítana be napelemekkel. A megtermelt energiát eladnák a szolgáltatónak.
– Tárgyalásokat folyatunk a városvezetéssel arról, hogy a tüskésréti városrészben egy nagyobb területet bérelhessünk a jövőben. Pécs ugyanis kiváló adottságokkal rendelkezik egy naperőmű tekintetében, hiszen a napsütéses órák száma magas, az időjárás kellően kedvező ilyen energiaforrások kiaknázására – mondja Lévai Béla, a SYBAC-Solar Hungary Kft. ügyvezetője.
A cég nemrég vette fel a kapcsolatot a várossal, hogy elinduljon legújabb projektjével. A kétezres évek eleje óta működő német anyavállalat hazai leányaként a SYBAC-Solar Hungary Kft. tavaly alakult meg Magyarországon. A társaság célja, hogy napelemszigeteket, napelemparkokat hozzon létre nálunk, s hosszú távon a megtermelt energia rendszerbe táplálásával érjen el nyereséget, írja a pecsma.hu.
Többek között Németországban, Franciaországban és az Egyesült Államokban vannak a cégnek működő erőművei; összesen 125 ezer, négyfős család éves villamosenergia-felhasználását képesek így előállítani.
Eddig nálunk az Alföldön, Szank környékén hat kisebb szigetet létesítettek, Ópusztaszer, Balástya és Pusztaszer térségében pedig három, egyenként 500 kW-os napelemparkot hoznak létre októberig. Érzékeltetésképpen: egy-egy ilyen 500-as park villamosenergia-termelése több mint 150, négyfős család éves áramfogyasztására elegendő kapacitást nyújt.
– Pécsre egy 7 megawattos létesítményt képzeltünk el, ami azt jelenti, hogy egy közel húszhektáros területet vennénk igénybe. A park nagysága függhet a remélt EU-s támogatások mértékétől, s attól, hogy az energiaszolgáltató mennyi villamos áramot lesz hajlandó átvenni tőlünk – így az ügyvezető.
– Ha az eredeti terveknél maradunk, a kétmilliárdos költségek előteremtéséhez szeretnénk majd uniós támogatást is igénybe venni, ahogy történt ez az alföldi beruházások esetében is – mondja a magyar származású, ám egészen a legutóbbi időkig Németországban élő Lévai.
A cégvezető szerint hazánkban némileg több idő kell egy napelempark létrehozásához, mint Németországban, de optimista forgatókönyv esetén már jövőre elindulhat a területen a munka. Ehhez kellenek a hatósági engedélyek és a város akarata is, részükről viszont elkötelezettek a fejlesztésben – mondta.