Nem félünk eléggé a klímaváltozástól

A gazdasági döntések hátterét kutató Cass R. Sunstein szerint a cselekvésképtelenség egyik magyarázata az, hogy az emberek nem félnek eléggé a globális felmelegedéstől. Ennek a pszichológiai okai igen összetettek. Alapvetően az a gond, hogy nem is érezzük a fenyegetést, írja az index.hu.

Egy terrortámadás lehetősége igen nagy, ezért az emberek tartanak attól, hogy ők is áldozattá válnak. Ehhez hasonlóan egy bűncselekményről vagy súlyos balesetről szóló hír is felkelti az emberek félelmét, mindenki érzi a kockázatot. Ezzel szemben a klímaváltozást nehéz összefüggésbe hozni bármely tragédiával vagy katasztrófával. Hiába gondolják azt a tudósok, hogy a felmelegedés miatt szélsőségesebbé válik az időjárás, és gyakrabban találkozhatunk pusztító hurrikánokkal. Azt nem tudják bebizonyítani, hogy bármely konkrét esetet biztosan a klímaváltozás okozta.
Nincs bűnbak

Az emberek általában azokra a veszélyekre fókuszálnak, amelyeknek van egy azonosítható elkövetője. A felmelegedés nem egy terméknek vagy embercsoportnak köszönhető, hanem számtalan embernek. Ahogy a terrorizmus esetében simán elkülöníthető a “mi” és az “ők” csoportja, ugyanez a klímaváltozásról nem mondható el.

További gond, hogy a káros hatás a távolabbi jövőben várható. Elég körülnézni az utcán, hogy lássuk, mennyire reménytelen felkelteni az emberek figyelmét egy évtizedek múlva várható katasztrófával. Sokan vállalnak komoly kockázatokat dohányzással, egészségtelen táplálkozással, eladósodnak pillanatnyi előnyökért. Hogy az unokáinknak majd rossz lesz? Nem fogja meghatni azt a generációt, amelynek tagjai jóval harminc fölött vállalnak gyermeket, és talán meg sem érik azt az időt, amikor beüt a klímakatasztrófa.

Ajánlott tartalom

A víz különféle arcait mutatja be az A.P.Art Gallery új kiállítása

Festményeken, installációkon és fotókon keresztül a víz különféle arcait mutatja be a Blue című kiállítás, amely szombaton nyílik Budapesten az A.P.Art Galleryben, a víz világnapja előtt tisztelegve.