A Fővárosi Önkormányzat uniós támogatással 2013. március végén kezdte meg Budapest teljes területén a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési rendszer bevezetését.
Az FKF Zrt. havonta tízezernél több gyűjtőpontot telepít és jelenleg további 130 ezer pont létrehozása van hátra. A téli időjárás okozta esetleges kiszállítási nehézségeket is figyelembe véve a vállalat tudja tartani az eredeti ütemtervet, ennek eredményeképpen 2014 végére a főváros teljes területén hozzáférhető lesz a szelektív hulladékgyűjtési szolgáltatás. „A házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési rendszer egy alapvetően környezetvédelmi célokat szolgáló beruházás, melynek megvalósítása során minden elemében igyekeztünk figyelembe venni a környezetvédelmi szempontokat, így történt ez a szükséges járműbeszerzések esetében is” – emelte ki Dr. György István városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettes.
Környezetbarát járművek
A házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési rendszer bevezetésével együtt az FKF Zrt. három darab új, sűrített földgázzal (CNG) hajtott, hulladékgyűjtő edényeket szállító járművet helyez forgalomba. A zárt ponyvás, emelő hátfalas IVECO Eurocargo MLC 110 EL20 típusú járművek a jelenleg érvényben lévő legszigorúbb, Euro 5-ös és EEV környezetvédelmi normáknak megfelelő motorokkal érkeznek Budapestre. A hathengeres, folyadékhűtéses földgázüzemű erőforrások 200 lóerős (147 kW) teljesítmény leadására képesek, zajkibocsátásuk pedig 5 decibellel alacsonyabb a hagyományos üzemű változatokhoz képest, ami lényegesen kisebb zajterhelést jelent. A CNG hajtású járművek károsanyag-kibocsátása sokkal alacsonyabb a hagyományos üzemű teherautókénál, ennek köszönhetően hozzájárulnak Budapest légszennyezésének csökkentéséhez. A sűrített földgázzal hajtott járművek további előnye a dízel járművekkel szemben az alacsony üzemeltetési költség.
A többség szelektíven gyűjt
Fontos hangsúlyozni, hogy a szelektív hulladékgyűjtés az alap közszolgáltatás részévé vált, ezért mindenkire
A környezettudatos és környezetbarát szemléletnek köszönhetően azokban a kerületekben ahol már házhoz szállították az új kukákat, átlagosan tíz fővárosi lakosból hét-nyolc már szelektíven gyűjti a hulladékot. A fejlesztésnek köszönhetően a papír, valamint a műanyag és a fém hulladékot gyűjtheti szelektíven a lakosság, ehhez valamennyi családi ház, illetve társasház 2 darab gyűjtőedényt kap. A környezettudatos és környezetbarát szemléletnek köszönhetően azokban a kerületekben ahol már házhoz mentek az új kukák, a lakosok mintegy 70-80 százaléka gyűjti rendszeresen szelektíven a hulladékot.
A gyűjtőszigetek áthelyezése, illetve helyszíneik felülvizsgálata is folyamatosan zajlik a programmal párhuzamosan. Ezek fenntartása rendkívül költséges, és sok a lakossági és önkormányzati panasz a szigetek helytelen használata miatt.
Naprakész információk az interneten
Az edények terítésével kapcsolatban kerületre és utcára lebontva lehet tájékozódni az FKF Zrt. honlapján, így a lakosság számára napra pontosan ellenőrizhető a szelektív kukák érkezése. Az interneten ugyanakkor a hulladékgyűjtő edények ürítésének ideje is ellenőrizhető.
Az üveggyűjtő szigetek kialakításával kapcsolatban az FKF Zrt. jelenleg is egyeztetéseket folytat. A szelektív hulladékgyűjtési rendszer bevezetésével kapcsolatban alapvető elvárás, hogy az üvegek gyűjtését szolgáló konténerek változatlan számban álljanak a lakosság rendelkezésére. Az FKF Zrt. törekszik arra, hogy honlapján a jövőben a szigetek helyszíneit is elérhetővé tegye.
A Fővárosi Önkormányzat uniós támogatással kezdte meg Budapest teljes területén a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési rendszer bevezetését 2013. március végén. Az edények kiszállításáról a www.fkf.hu házhoz menő szelektív gyűjtés aloldalán lehet részletesebben tájékozódni.