Támogatás helyett olcsó hitelt adnának az ablakcseréhez

600 évbe telne, ha a mai támogatási rendszerben akarná az állam felújíttatni az összes magyar házat. Olyan megoldást keresnek inkább, amely a 2014–2020 közötti időszak évi 70 milliárdját okosabban forgatja: ez lehet a támogatott hitel.

Egyszeri, vissza nem térítendő támogatások helyett a kormányzat olyan megoldást támogat, amely az energiahatékonysági beruházásokhoz visszatérítendő támogatásokat ad. Cséfalvay Zoltán, a 2014–20-as uniós költségvetés összeállításáért felelős államtitkár arról beszélt a Piac és Profit konferenciáján, hogy inkább kedvezményes hitelekre van szükség. “Ha így támogatjuk a felújításokat, akkor 600 év kell az összes lakás felújításához” – mondta azt érzékeltetve, hogy ha egyszeri összeget adnak a felújításokhoz, ablakcseréhez, szigeteléshez, kazáncseréhez, akkor a pénz gyorsan elfogy, és kevesen részesülhetnek a támogatásban. A jelenleg kiírt pályázatok rendszerint napok alatt elfogynak.

A következő uniós ciklusban 500 milliárd forint jut energiahatékonyságra, ez évi 70 milliárd forint körüli összeget jelent. Ebből kellene támogatni a teljes lakosság és a középületek felújítását. A pénz úgy tud leginkább hasznosulni az államtitkár érvelése szerint, ha újra és újra felhasználhatják, ezért van szükség arra, hogy inkább támogatott hitel formájában adják a pénzt. A felújításoknak köszönhetően a rezsiszámla alacsonyabb lehet, a megtakarított pénz pedig fedezheti a felújítás költségét. A megrendelések pedig jelentős piacot jelenthetnek a hazai építőiparnak.

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.