Bíróságon támadják Obama klímavédelmi rendeleteit

Az amerikai Legfelsőbb Bíróság tárgyalásra elfogadta azt a keresetet, mely az üvegházgázok kibocsátását megfékező új jogszabályokat támadja meg. Hat éve nem tárgyaltak ilyen nagy zöld ügyet az USA-ban.

A bíróság azonban kijelentette, hogy a rendeleteknek jogalapot adó megállapítás, miszerint az üvegházgázok károsak az emberi egészségre, nem lesz vizsgálat tárgya. A járművek kipufogóinak szennyezését korlátozó rendelkezések szintén kívül maradnak a per hatókörén. Ugyancsak nem képezi bírói mérlegelés tárgyát az, hogy az üvegházgázok okozzák-e a klímaváltozást!  Vagyis ezt tagadó állításaikra nem kaphatnak teljes igazolást (vagy elutasítást) a klímaszkeptikusok. Ez annyiban jó jel, hogy a tudományos közösség konszenzusának érvényessége, miszerint a klímaváltozás emberi eredetű, nem kerül kockára, írja a klimablog.hu.

Mire hivatott tehát a legfelsőbb jogi fórum választ adni? Azt, hogy az amerikai Környezetvédelmi Hatóságnak (EPA) azon túlmenően, hogy joga van a járművek emisszióját jogi erővel mérsékelni a Tiszta Levegő nevű törvény égisze alatt, nem haladta-e meg a jogkörét azzal, hogy a fix kibocsátókat is szabályozza (értsd: a gyárkéményeket erőműveknél, olajfinomítóknál, nehézipari létesítményeknél).

A zöldek aggodalmuknak adtak hangot: azzal, hogy a bíróság nem utasította vissza a keresetet, tulajdonképpen arról tett tanúbizonyságot, rendkívül ”szűken értelmezi” a kibocsátók fogalmát, írta a Reuters. Jogtudósok rámutattak, valóban a mobil és a helyhez kötött kibocsátók definiálása jelentette a törvény egyetlen jogi kiskapuját, ami kikezdhető.

Az ügy tárgyalására legkorábban csak 2014 elején kerülhet sor. Eredmény kora nyárra várható. A jogszabály addig érvényben marad a washingtoni szövetségi bíróság döntésének értelmében, vagyis a nagy légszennyezők kötelesek lesznek a lehető legzöldebb technológiákkal és szűrőkkel ellátni létesítményeiket. A keresetet természetesen az Amerikai Kereskedelmi Kamara nyújtotta be gyáripari tagjai érdekeinek védelmében. Az Egyesült Államokban jelenleg közel 1000 nagy kibocsátású erőmű működik.

Ajánlott tartalom

Számos akadályt kell leküzdeni ahhoz, hogy az EU 2050-re klímasemlegessé váljon

Számos akadályt kell leküzdeni ahhoz, hogy az Európai Unió 2050-re klímasemlegességet érjen el, a gépjárművek teljes kibocsátásmentessége irányában kitűzött cél dicséretes, de az uniónak biztosítania kell, hogy ez ne kerüljön túl sokba polgárainak, és ne menjen ipari szuverenitásának rovására - hívta fel a figyelmet hétfőn közzétett jelentésében az Európai Számvevőszék.