Atacama- expedíció

Az expedíció négy hétig tart, ez alatt több magasságon fognak monitorozni. Azt vizsgálják, hogy ahogyan változik a földi klíma, ennek hatására miként alakul át a földfelszín. Ehhez olyan területre kell menni, ahol világos, egyértelmű értékeket lehet kapni, ahol jól láthatók a talajon lévő elváltozások, különbségek. Nagy Balázs geográfus, a Földgömb magazin főszerkesztője először 2010-ben mászta meg a vulkánt. Azóta már háromszor járt a terepen, Heiling Zsolt, a magazin kiadója pedig kétszer látogatott a helyszínre. Elmondásuk szerint csak olyan területen lehet expedíciót végrehajtani, amit kellően ismerünk. Két évet ölelt fel az expedíció tervezése, elsősorban financiális okok miatt, mivel az utazáson és az ott tartózkodáson kívül a tudományos kutatáshoz szükséges műszereket is be kellett szerezni.

Az OzoneNetwork Egyenlítő c. műsorának vendége Nagy Balázs elmondja, hogy ez a terület azért megfelelő, mert emberi hatásoktól mentes, hiszen 200 km-es körzetben nincs ivóvíz, így teljesen lakatlan. Nincs összefüggő növényzet, és egyszerre megtalálható rajta a tundra és a sivatagi helyszín is. Így kevesebb a zavaró tényező, amire figyelni kell.

Ajánlott tartalom

Az elmúlt 30 év egyik legnagyobb szúnyograjzására számítanak a kutatók a Balatonnál

Szerencsére „csak” a balatoni árvaszúnyog-helyzetről van szó – ezek a rovarok ugyan nem csípnek, tömeges jelenlétük mégis lehet kellemetlen a kutatók szerint.