Egy év alatt másfélszeresére nőtt azoknak a német vállalatoknak a száma, amelyek maguk állítják elő a tevékenységük során felhasznált energiát. Nagy és kis cégek egyaránt erre az útra lépnek, hogy lefaragják energiaszámlájukat.
Minden hatodik német cég immáron saját erőforrásból fedezi energiaszükségletét. A 16 százalékos arány, amelyet az elmúlt év közepén regisztráltak a Német Kereskedelmi Kamara szakértői, több mint másfélszer nagyobb az egy évvel korábbi 10 százaléknál. Ezzel egyidejűleg a vállalatok majdnem negyede gondolkodik azon, hogy a saját kezébe veszi energiaellátását.
A váltást vállaló cégek között nem csak olyan óriások vannak, mint a multinacionális Dow Chemical Co. németországi üzeme, amely az ország áramtermelésének egy százalékát fogyasztja el, hanem kifejezetten kis vállalatok is – derül ki a Wall Street Journal (WSJ) cikkéből. Az önkiszolgálás fő mozgatórugója, hogy az energiaszolgáltatóktól vásárolt elektromos energia árát 22 százalékkal drágítja a zöldenergia terjedését segítő úgynevezett fed-in tarifa, amely szétosztja a fogyasztók között az alternatív energiával kapcsolatos beruházások pluszköltségét.
Ezt meg lehet spórolni. Emellett a saját áramtermelésre vállalkozó cégek jogosultak a kormány energiahatékonysági, illetve zöldenergia-támogatásaira. Összességében e két elemnek köszönhetően 50 százalékkal csökkenthetik energiaköltségeiket – állítja Michael Salcher, a KPMG tanácsadó cég szakértője.
Előnyök és hátrányok
A WSJ a saját útjukra lépő kis cégek közül a Warwick GmbH példáját említi. Ez a vállalkozás elektromos basszusgitárokat gyárt a cseh határ közelében lévő bázisán. A termeléséhez szükséges áramot részben saját gázturbinájával, részben az üzemépületek tetején elhelyezett napelemekkel, részben a gitárgyártás fahulladékának elégetésével állítja elő. A 24 millió euró éves árbevételt elérő vállalkozás 3,7 millió eurót költött a beruházásra. A cég vezetősége egyelőre nem tudja, mikor térül meg a befektetés.
A teljes cikk itt olvasható.