A University of Wisconsin-Madison tudósai áttörést értek el az éghajlati modellezés területén. Céljuk a jövőbeni felmelegedés modellezése volt, mely alapját a múltbeli hőmérséklet-eltolódások és az ebből eredő globális változások adatai biztosították.
Zhengyu Liu, a UW-Madison légköri és óceáni tudományok professzora elmondta, „szeretnénk tudni, mi fog történni a jövőben, különösen, ha az éghajlat hirtelen megváltozik. A probléma az, hogy nem tudhatjuk, modellünk megfelel-e ezen változások bemutatására. Tehát a legfontosabb, egy érvényes modell felállítása”.
Hogy ellenőrizzék éghajlatmodelljük helyességét, a múltban kezdték meg a szimulációt, és eredményeit összevetették a valós adatokkal és fizikai bizonyítékokkal abból az időből. Az óceáni és légköri feltételek és változások szimulációjának kezdete 21 000 évvel ezelőtt. A modell által szolgáltatott adatok pontosan tükrözték a rendelkezésre álló földtani és fosszilis nyilvántartásokét, más szóval a módszer működik.
Bette Otto-Bliesner, a munkában részt vevő légköri tudós és éghajlat modellező szerint az, hogy évezredekkel korábbi feltételeket sikeresen szimuláltak egy átfogó éghajlati modell segítségével, hatalmas tudományos áttörés, valamint fontos lépés annak megértéséhez, mi történik majd évszázadok múlva az éghajlat hirtelen változása illetve a jégtakarók elolvadása következtében.
A modell az első, egyben legfontosabb tesztelésen sikeresen vizsgázott, ám még sok munka áll a tudósok előtt. Az elkövetkező években több tudományág szakértőinek segítségével fejlesztik tovább a modellt, hogy az képes legyen 200 évvel előre szimulálni bolygónk éghajlati változásait.