A brit haditengerészet víz alatti robbantásai okozták a skóciai tömeges delfinpusztulást

Tizenkilenc gömbölyűfejű delfin pusztulását okozta a skót partoknál 2011-ben a brit királyi haditengerészet víz alatti robbantásainak zaja – állapította meg egy brit tudósok által készített kormányzati jelentés.

A szakemberek arra a következtetésre jutottak, hogy a Skócia északi partvidékén partra vetődött és kimúlt 19 cet pusztulását a haditengerészet négy nagy bombájának felrobbanása okozta. A robbanás keltette zaj károsíthatta a gömbölyűfejű delfinek hallását és tájékozódási képességét, ezért úsztak ki a partra és pusztultak el.

2011. július 22-én 70 hosszúszárnyú gömbölyűfejű delfin úszott be a Kyle of Durness öbölbe, amely keletre terül el a Wrath-foktól, Európa egyik legnagyobb katonai lőterétől. Megpróbálták ugyan visszavezetni a tengeri emlősöket a nyílt tengerre, de 39 partra vetődött. Helyi lakosok és szakértők segítségével 20 delfint sikerült visszavezetni a tengerbe, 19 állat azonban kimúlt. Ez volt az utóbbi évek egyik legnagyobb tömeges partra vetődése, amely nyomán a brit kormány vizsgálatot rendelt el, ebben a szigetország kutatólaboratóriumainak 12 tudósa vett részt.

A környezetvédelmi tárca által szerdán közzétett jelentésből kiderült, hogy egy nappal a tengeri emlősök partra vetődése előtt a térségben a brit haditengerészet északi búvárcsoportja három, tengerfenékbe fúródott, 400 kilogrammos bombát hatástalanított. A negyediket az után robbantották fel, hogy az állatok partra vetődése megkezdődött.

“Az első három robbanás jelentős károsító hatással volt az állatok hallására és ezáltal bármely közelben lévő cet tájékozódási képességére… A negyedik bomba az állatokat tovább terelhette a szárazföld felé” – idézte a jelentést a The Guardian brit napilap honlapja.

A jelentés bírálta azt, hogy a bombák felrobbantása előtt a haditengerészet nem járt el kellő gondossággal, nem ellenőrizte vizuálisan, vannak-e a közelben delfinek. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a bombák felrobbantása helyett a világ más pontjain olyan eszközt használnak, amely kiégeti azokat.

A brit védelmi tárca közölte, hogy elfogadja a jelentés megállapításait, fontolóra veszi a felvetett javaslatokat, és ahol lehet megvalósítja azokat.

Ajánlott tartalom

Kék bolygó – A talajmegújító gazdálkodással egészségesebb élelmiszerhez juthat a fogyasztó

A talajmegújító mezőgazdaság, a no-till technológia alkalmazása nem csak a talajeróziót csökkenti és a talaj vízmegőrző képességét javítja, hanem a fogyasztók is egészségesebb élelmiszerekhez juthatnak általa - hangzott el Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék bolygó című podcastjának hétfőn közzétett legújabb, a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető adásában.