2018-tól 60 százalékban megújuló energiákkal fog működni Santiago de Chile metrója.

Metrókat hajthat a chilei fővárosban a nap és a szél

2018-tól 60 százalékban megújuló energiákkal fog működni Santiago de Chile metrója.

Santiago de Chile metrója 60 százalékban nap- és szélenergiával működik 2018-tól – jelentette be Michelle Bachelet chilei elnök hétfőn, amikor megtekintette az épülő 6-os vonal egy állomásának munkálatait. Az elnök elmondása szerint 500 millió dolláros (141 milliárd forint) beruházással nap- és egy szélerőművet építenek a chilei Atacama-sivatagban, a világ legszárazabb vidékén. Az erőművek üzembe helyezése után a chilei főváros metrója lesz a világon az első, amely a napenergiát is hasznosítja.

A metró által elhasznált megújuló energia 100 ezer háztartás energiafogyasztásával lesz egyenlő. A santiagói metró öt vonalat és 100 állomást magába foglaló, 103 kilométeres hálózata jelenleg napi 2,5 millió utast szállít. További két vonal épülőfélben van. A francia Total Sun Power építi fel a sivatagban az El Pelícano naperőművet, amely a metró működtetéséhez szükséges energia 42 százalékát állítja elő, míg a Latin America Power az energiaszükséglet 18 százalékát fedező szélerőművet építi meg. Bachelet elnök szerint a tiszta energiahordozók felhasználása a metró működtetésében évi 130 ezer tonnával csökkenti a légkört szennyező szén-dioxid mennyiségét.

Ajánlott tartalom

A gyakorlatban is jól teljesít az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer

„Az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer keretében létrejövő hitelesített energiamegtakarítások tőzsdei kereskedése újabb lendületet adhat a hazai energiahatékonysági piac fejlődésének” – emelte ki Juhász Edit elnök a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH), valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Mellett Működő Állandó Választottbíróság (MKIK VB) által szervezett közös konferencián, 2024. április 23-án, Budapesten.