Megtakarítás gyorsan, könnyen, energiahatékonyan

Az épületek és technológiák energiahatékony üzemeltetése, költséghatékony fenntartása valamennyi vállalat, intézmény számára rendkívül fontos. A megoldás azonban sokszor kézenfekvőbb, mint gondolnánk.

Egy kis odafigyelés, minimális pénz- és időbefektetés már komoly eredményekhez és nem utolsósorban jelentős megtakarításokhoz vezethet. Ehhez nyújt segítséget az EUREM EnergyManager tréning, egy olyan nemzetközi program, amely világszerte már 30 országban összesen több mint 4500 végzett szakembert számlál. A résztvevők olyan komplex energetikai szemléletet és tudást kapnak, amelynek segítségével milliókat takaríthatnak meg vállalatuk számára. Hazánkban eddig a program keretén belül megvalósult projektek összesen közel 1,3 milliárd forint megtakarítást eredményeztek, ami projektenként éves szinten átlagosan több mint 15 millió forint költségcsökkentést jelent. Vagyis a program résztvevői átlagosan ennyivel csökkentették vállalatuk éves energiafogyasztását. A képzés szakmai vezetője, Dr. Magyar Zoltán a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Épületenergetikai és Épületgépészeti Tanszékének vezetője, egyetemi docens. Véleménye szerint a legfontosabb a megfelelő szemlélet elsajátítása, valamint az, hogy a leendő energiagazdásznak az „alacsonyan függő gyümölcsöket kell először leszedni”, vagyis olyan projekteket kell előkészíteni, megvalósítani, amelyeknek beruházási igénye kicsi, megtérülése gyors.

Az EUREM képzés immár öt éves hazai történetében számos példa volt ilyen sikeres projektre. Az egyik ilyen egy német tulajdonú gyártóvállalatnál valósult meg. Az energetikus elsődleges célja itt az volt, hogy a rendelkezésre álló erőforrásokat a lehető legoptimálisabban használja ki, vagyis hatékonyabb üzemeltetéssel, valamint az épület fizikai tulajdonságainak lehető legjobb kihasználásával takarítson meg energiát és költséget. A projekt a 10.000 m2-es csarnokban első sorban a szellőzőgépek működését vizsgálta. Kivitelezése szűken egy hónapot vett igénybe, költsége kevesebb, mint 500.000 Ft volt. Egy évvel a projekt indítását követően az éves villamos energia fogyasztási adatok a szellőzőgépek esetében 46%-os, a folyadékhűtő esetében 68%-os csökkenést mutattak. A megtakarítás a teljes épülethez viszonyítva is jelentős, az összesen 360 000 kWh, a csarnok összesített villamos energia fogyasztásának 20%-a, összegszerűen közel 5,5 millió forint.

Egy másik sikeres projekt egy nemrég éve épült ’A’ energiakategóriás budapesti irodaház esetében valósult meg, ahol az üzemeltetést energetikus segítette, aki a jelentősebb pazarlási pontokat már feltárta, a fogyasztásokat monitorozta, így az egyes meghibásodásokat időben észre tudta venni és be tudott avatkozni. Különösen nehéz feladatnak ígérkezett ilyen tudatos üzemeltetés mellett további optimalizálási pontok, megtakarítási lehetőségek feltárása. A projekt az épületfelügyeleti rendszer működésének vizsgálatát, fejlesztését tűzte ki célul. A vizsgálatok rávilágítottak arra, hogy számos megtakarítási lehetőséget biztosíthat egy korszerűbb épületfelügyeleti rendszer, amely már több különböző paraméter alapján képes vezérelni, monitorozni az egyes rendszerek működését, valamint a részletes adatgyűjtésnek köszönhetően újabb pazarló pontok tárhatóak fel segítségével. A projekt megvalósítása már az EUREM tanfolyam alatt elkezdődött, és néhány hónapon belül 2 millió forintos költségcsökkentést, éves szinten 83 MWh energia-, valamint 243 t CO2-megtakarítást eredményezett, a beruházás pedig egy hónapon belül megtérült.

A bemutatott két projekt egyértelműen bizonyítja, hogy nem minden energiamegtakarítás igényel magas költségű beruházást, sokkal inkább egy komplex energetikusi szemléletmóddal rendelkező képzett szakember, saját munkatárs tudására és odafigyelésére van szükség a folyamatos optimalizálás és költségcsökkentés érdekében.

Következő kurzus indítása: 2016. október 27.
Kedvezményes jelentkezési határidő: 2016. szeptember 27.
Az EUREM programról bővebb információt az alábbi elérhetőségeken kaphat IDE KATTINTVA.
Kottmayer Krisztina: kottmayer@ahkungarn.hu; +36203628712

Ajánlott tartalom

Hogyan lett 19 napig ingyenes az áram Németországban?

A hagyományos energiatermelés közel 11 százalékkal, 176,8 terawattórára csökkent.