A mosógépek használatakor több mint 700 ezer mikroszál-részecske kerülhet a kifolyó szennyvízbe, és egy részük feltehetőleg a szennyvíztisztító telepeken is átjut, majd végül a természetben köt ki – derült ki egy új vizsgálatból.
Az angliai Plymouth Egyetem kutatói a műszálas anyagok 30-40 Celsius-fokon történő mosásakor keletkező szennyvízben lévő mikro-műanyagok – jellemzően a 0,001 és 5 milliméter közé eső műanyagdarabkák – mennyiségét és méretét tanulmányozták – írta a phys.org tudományos-ismeretterjesztő hírportál.
A kutatók poliészter, akril és pamut-poliészter anyagokat mostak ki különböző mosószer és öblítő variációkkal. A szennyvízből kivonták a mikroszálakat, majd elektronmikroszkóppal vizsgálták meg azokat annak kiderítése érdekében, hogy átlagosan mekkora méretű és mennyiségű mikroszál távozik a különböző mosásokkor. A Marine Pollution Bulletin című szaklapban közölt eredmények szerint hat kilogrammnyi pamut-poliészter összetételű anyag kimosásakor csaknem 138 ezer, poliészter anyagok esetén 496 ezer, akrilból készült anyagoknál 729 ezer mikro-műanyagrészecske kerülhet a szennyvízbe. A pamut-poliészter anyagokból csupán a bio-mosószerek és -öblítők használatakor távozott nagyobb mennyiségű mikroszál. A tanulmány szerzői szerint a környezetbe kerülő mikro-műanyagrészecskék mennyisége várhatóan nőni fog a következő néhány évtizedben.
A szakemberek 2004-ben mutatták ki, hogy a mikro-műanyagok az 1960-as évek óta halmozódnak fel az óceánokban és ma már világszerte előfordulnak, a tengerek mélyén és a déli-sarkvidéken egyaránt. Számtalan tengeri élőlény, köztük a kereskedelmi célú halászat szempontjából fontos fajok is lenyelhetik ezeket a műanyagdarabokat, aminek akár drasztikus következményei is lehetnek.