Tömegével ütik agyon a denevéreket a szélerőművek lapátjai

Harmincmillió évig repkedhettek anélkül, hogy forgó akadályra kellene számítaniuk.

Évente nyolcvanezer denevért ölhetnek meg Nagy-Britanniában a szélerőművek – derül ki egy brit tanulmányból. A University of Exeter kutatói keresőkutyákkal gyűjtötték össze a denevértetemeket szélerőművek körül, hogy felmérjék, milyen méretű a probléma. 29 szélerőmű környékén egy hónap alatt 194 denevértetemet találtak, de ennél több is lehet, amit ragadozók hurcoltak el. Ha az eredményeket rávetítjük az összes brit szélerőműre, az egy év alatt 80 ezer elpusztult denevért jelenthet. A kutatók azt is kiderítették, hogy minél hosszabbak a rotorok lapátjai, annál nagyobb az esélye, hogy nekiütközzenek az állatok – egy méternyi különbség 18 százalékkal nagyobb esélyt jelent.

A kutatás vezetője, Dr. Fiona Matthews szerint ösztönözni kellene a szélerőművek üzemeltetőit, hogy a denevérek párzási időszakában állítsák le a rotorokat. A tudósok úgy vélik, a bajt az okozza, hogy egy bizonyos magasság felett a denevérek már nem tájékozódnak ultrahanggal, mert nem számítanak arra, hogy akadály kerülne az útjukba. A denevérek legalább harmincmillió évig zavartalanul repkedhettek anélkül, hogy attól kellett volna tartaniuk, hogy nekiütköznek egy forgó tárgynak – mondta Matthews, hozzátéve, lenne mód a megelőzésre, de ezt a szélfarmok tervezésekor nem veszik figyelembe. Ugyanakkor a kutatásban szerepel az is, hogy a nagyszámú denevéráldozat ellenére is komoly előnyökkel jár a megújuló energia használata, az üvegházhatást okozó gázkibocsátás csökkenésének pozitív hatása van a biodiverzitásra írja a 24.hu.

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.