Megduplázódott a szélenergia-termelés Romániában a viharok miatt

Több mint kétszeresére emelkedett a szélerőművek energiatermelése Romániában az utóbbi napok viharos időjárása miatt: kedden este az ország 10,8 gigawattos villamosenergia-termelésének negyedét a szélerőművek adták.

Szerda reggelig elsőfokú (sárga jelzésű) riasztás van érvényben a Duna-menti Calarasi és a Fekete-tenger partján lévő Constanta megyében az óránként 60 kilométeres sebességet is elérő erős szél miatt, a román meteorológiai intézet ugyanakkor valamennyi délkeleti megyére figyelmeztetést adott ki az óránként 40-50 kilométeres sebességű szél miatt. A villamosenergia-hálózatot működtető Transelectrica honlapján valós időben közölt adatok szerint kedd este a szélenergia Románia legfőbb energiaforrásává lépett elő 24,5 százalékos részesedéssel. A termelés 23,7 százaléka a széntüzelésű, 21,24 százaléka pedig a szénhidrogén-tüzelésű hőerőművektől származott, a villamosenergia-termelés 17 százalékát a vízierőművek, 13,1 százalékát pedig a cernavodai atomerőmű biztosította. Románia szélerőműveinek többsége a Fekete-tenger partján lévő dobrudzsai megyékben található, éppen azokban a térségekben, amelyeket leginkább sújtott az utóbbi hetek zord időjárása, és ahol a rendkívüli hideg miatt jelentősen megnőtt az energiaszükséglet. Tavaly januárban a szélenergia Románia energiatermelésének 11,7 százalékát tette ki.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.