Képünk illusztráció

Áder: a klímaváltozást leginkább a víznél érzékeljük

A klímaváltozás mintegy 80 százalékát a víz által érzékeljük – hívta fel a figyelmet a köztársasági elnök az edelényi Szent János görögkatolikus szakgimnáziumban kedden, ahol a klímaváltozásról, a környezeti fenntarthatóság kihívásairól és annak társadalmi, gazdasági összefüggéseiről tartott előadást.

Áder János emlékeztetett arra, hogy áradások, aszályok és más természeti csapások sújtják a világot. Az államfő utalt a 2010-es edelényi árvízre is, amelynek védekezési költsége és a károk összege meghaladta az egymilliárd forintot.
Mint mondta: az áradásokat elsősorban a globális felmelegedés, a hőmérséklet óriási kilengései okozzák, ebben a tudomány is egyetért. Egy diák közreműködésével fazékkal, pohárral, csészével szemléltette azt, mennyire kevés a földön az a vízmennyiség, amely emberi fogyasztásra alkalmas és még hozzáférhető. Áder János arra is felhívta a figyelmet, hogy a fejlődő világban a szennyvíz 90 százaléka tisztítatlanul ömlik a folyókba, tengerekbe. Felidézte a párizsi klímacsúcsot, amelynek célja az volt, hogy az átlagos globális hőmérséklet-emelkedés 1,5-2 Celsius-fokon belül maradjon, de ezt a mértéket veszély fenyegeti.

Kitért arra is, hogy a növekvő ipari termelés miatt egyre nő a szén-dioxid kibocsátás és koncentrációja. Ezek csökkentése elsődleges – hangsúlyozta. A köztársasági elnök azt is mondta: a globális hőmérséklet emelkedése, a legforróbb évek mind 2000 utánra tehetők, egyre forróbbak, melegebbek az évek a Föld különböző pontjain. Arra kell törekedni, hogy a Föld felszíni hőmérsékletének emelkedése mérséklődjék – hangsúlyozta. E három cél elérésre csak 15-20 év van – jelentette ki az államfő. Orosz Atanáz az iskolát fenntartó görög-katolikus egyház püspöke azt mondta: az edelényi gimnázium szándéka, hogy a mintegy háromszáz diákját a környezet- és természetvédelemre is nevelje.

Ajánlott tartalom

AM: nemzetstratégiai kérdés a hazai vetőmagágazat

Nemzetstratégiai kérdés a hazai vetőmagágazat. A hazai agrártermelés hosszú távú fenntarthatóságához alapjaiban járulnak hozzá a hazai, kiváló minőségű vetőmagok és szaporítóanyagok - mondta Farkas Sándor, az Agrárminisztérium (AM) parlamenti államtitkára csütörtökön Szarvason, az I. Országos Vetőmag-gazdálkodási Konferencia megnyitóján a tárca közleménye szerint.