Az atomhulladéknál is károsabbak a napelemekből visszamaradó anyagok?

Az Environmental Progress (EP) nevű környezetvédelmi kezdeményezés tanulmánya állítja, hogy a napelemek 300-szor annyi mérgező hulladékot termelnek, mint az atomerőművek.

Az EP kimutatta, hogy ha egy területen 25 éven át ugyanannyi elektromos energiát termelnének napelemek és atomerőművek segítségével, s a keletkező hulladékokat egy futballpálya méretű helyen helyeznék el, akkor az atomhulladék olyan magas lenne, mint a pisai ferde torony (52 méter), míg a napelemekből keletkező hulladék a Mount Everest kétszeresét (16 kilométert) tenné ki.

A japán környezetvédelmi minisztérium tavaly novemberben rámutatott, hogy a szigetországban készített és használt napelemek után évente keletkező hulladék a mostani 10 000 tonnáról 2040-re 800 000 tonnára nőhet. Az EP kiemelte, hogy sem Japánban, sem Kaliforniában nincsenek jelenleg tervek arra vonatkozóan, hogy mit lehetne biztonságosan kezdeni a kimustrált napelemekkel. Európában ugyanakkor a gyártók kötelezve vannak arra, hogy az élettartamuk végén összegyűjtsék az eladott napelemeket és biztonságosan feldolgozzák azokat. A Solar Energy Industries Association nevű szakmai szervezet egyik szóvivője bírálta a tanulmányt, mondván: az nem a valóságot tükrözi, hiszen a napelemek legnagyobb részt könnyen újrahasznosítható anyagokból készülnek, amelyeket a panelek élettartamának lejárta után sikeresen lehet visszanyerni és újrahasznosítani.

Michael Shellenberger aktivista, az EP alapítója az atomerőművek pártolójának számít és 2008-ban a Time Magazine a „Környezetvédelem Hőse” címmel tüntette ki, de több környezetvédő, köztük John Passacantando, a Greenpeace korábbi vezetője vagy Carl Pope, a Sierra Club egykori első embere is kétértelműnek és tisztességtelennek tartja. Ha ránk hallgattok, nem telepítetek atomerőművet a kert végébe.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.