A kormány támogatja, hogy a földművesek, továbbá földművesek tulajdonában álló gazdasági társaságok kisteljesítményű erőművekből álló naperőműveket és napelemfarmokat hozzanak létre.
A kormány támogatja, hogy a földművesek, továbbá földművesek tulajdonában álló gazdasági társaságok kisteljesítményű erőművekből álló naperőműveket és napelemfarmokat hozzanak létre (2125/2017. (XII. 29.) kormányhatározat). Kisteljesítményű erőművek alatt azon úgynevezett nem engedélyköteles kiserőműveket kell érteni, amelyek névleges teljesítménye 0,5 MW-nál kisebb. Egy darab naperőmű telepítéséhez kb. 1,2-1,3 hektár terület szükséges. A kisteljesítményű naperőműveket jó „benapozottságú” területeken érdemes elhelyezni. A naperőműveket meg lehet valósítani egyéni beruházásban, szigetszerűen vagy közös beruházásban, több naperőművet egymás mellé telepítve, úgynevezett napelemfarmokban. A kormány mindkét megvalósítási módot támogatja.A naperőművekhez szükséges a megfelelő hálózati csatlakozási pontok kiépítése. A villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény 2018. február 20-án elfogadott módosítása alapján a kiserőművek villamoshálózathoz való csatlakozásához szükséges vezeték létesítését 3000 méter hosszúságig az elosztótársaságok valósítják meg díjmentesen.
A kötelező átvételi jogosultságot a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivataltól lehet kérvényezni, jelenleg az METÁR/KÁT támogatási rendszer keretében, de a 2016. december 31-ig szólt KÁT-jogosultságok alapján is megvalósíthatóak még a beruházások. A támogatási program módosításáról a kormány az Európai Bizottsággal egyeztet. A KÁT-jogosultságok 25 éves, míg a METÁR/KÁT-jogosultságok jelenleg 17 év 4 hónapos átvételi időre szólnak.Egy kisteljesítményű naperőmű megvalósítása mintegy nettó 190-220 millió forintos beruházást igényel. A hitelintézetekkel való előzetes egyeztetések alapján legalább 50 millió forintos önerő szükséges a hitelfelvételhez. A hitel teljes egészében visszatérítendő, állami támogatást nem tartalmaz.
A kötelező átvételi árban nyújtott állami támogatáson felül a beruházáshoz egyéb állami és uniós támogatás nem vehető igénybe. Az előzetes igényfelmérés során történő jelentkezés sem az agrárkamara, sem a jelentkezők számára tényleges jogot vagy kötelezettséget nem keletkeztet. Az előzetes igényfelméréshez a jelentkezést a létesítés helye szerinti megyei igazgatóságfelé lehet jelezni. Emellett a NAK nonprofit cége közreműködésével, tanácsokkal is segíti azokat a tagjait, akik területükön napelemes beruházást kívánnak létesíteni. (NAK) / mnnsz