Németország Vauban városának mindene megvan – fákkal szegélyezett utcák, tökéletes házak – a városnak egy tartozéka hiányzik, immár 100 éve: az autó. A lakosok ezt pedig egyáltalán nem bánják.
„40 évig volt autónk, a feleségemnek is és nekem is, de nem szerettem, egyáltalán nem hiányzik.” – mondta Harmut Wagner, Vauban egyik lakosa.
A város nem tiltotta ki az autókat teljesen. Ehelyett megpróbálja csökkenteni a járművek használatát, a parkolás- és autómentes élet reményében.
Vauban Freiburg és a francia, valamint a svájci határok közelében található – a városban kizárólag magánterületen, vagy nyilvános parkolóházakban lehet parkolni, a lakosok pedig ezzel megtakarítják a parkolási költségeket.
Az autók nem használhatják a város minden útját, és szigorúan be kell tartaniuk a sebességkorlátozásokat. Hála ezen korlátozásoknak, a lakosság kevesebb, mint 20%-a autótulajdonos.
Autó nélkül, kerékpárral közlekedni szinte már vallásnak számít a kisvárosban. A gyerekek jóval hamarabb kapnak biciklit, még mielőtt megtanulták volna használni.
„Én biciklivel járok dolgozni, a gyerekeim szintén biciklivel járnak iskolába.” – mondta Gerlinde Schuwald, vauban-i lakos. –„Nagyon jó érzés ez itt, a környéken, olyan békés.”
Vauban sokkal többről szól, mint két keréken közlekedni négy helyett. Ez a jövő egyik környezetbarát városa organikusan termesztett élelmiszerekkel, megújuló energiaforrásokkal, és a széndioxid-mentes otthonokkal.
„Az emberek több pénzt keresnek azzal, hogy a villamos energiát eladják a hálózatnak, mint amennyit a fűtésért fizetnek.” – mondta a Vauban-i illetőségű Andreas Delleske
20 év építkezés után 2006-ban befejeződött annak az egykori katonai létesítménynek a felújítása, amelyet a helyi önkormányzat vásárolt – így látványosságként az 5500 lelkes város ma a világ minden tájáról vonzza a turistákat.
A Kaliforniai Davis Egyetem néhány hallgatója a közelmúltban látogatott el a városba, hogy a fenntarthatóság témájában tanulmányozzák az alkalmazott technológiákat, hogy azután lehetőségük legyen az Egyesült Államokban megvalósítani őket.
„Ezek a technológiák átruházhatóak. Napenergia. Kaliforniában rengeteget süt a nap.” – mondta Jeff Loux, az egyetem professzora. –„Ami nehézséget jelent a számunkra, kitalálni, hogyan tudjuk ezt Kaliforniában alkalmazni. Itt lényegesen könnyebb feladatuk van az embereknek, hiszen kisebb csoportokban élnek.”
Természetesen igaz, az amerikainál jobban senki nem szereti az autókat. De ha ez megtörténhet a Mercedes és a tökéletes autópályák hazájában, talán az amerikaiak is képesek rá.