Első látásra meghökkentő fotó került ki a NASA Twitterére a múlt hét végén.

Hogy került ez a tökéletes négyszögeletes jéghegy az Antarktiszra?

Első látásra meghökkentő fotó került ki a NASA Twitterére a múlt hét végén.

A képen látható antarktiszi jéghegy szinte tökéletesen négyszögletes és lapos, mintha csak valaki méretre vágta volna, vagy ugyanazok a rejtélyes földönkívüliek rakták volna oda, akik a 2001: Űrodüsszeia monolitját.

Erről azonban nincs szó a Livescience cikke szerint, amelyben a téma egy szakértője, Kelly Brunt a University of Maryland kutatója magyarázza el, mi ez az egész. Brunt a portálnak elmondta, alapvetően kétféle jéghegytípus létezik. Az egyik, amire mindenki gondolni szokott, ha meghallja a jéghegy szót: az óriási, vízből kimagasodó prizmaforma valami, tudják, ami a Titanicot is elsüllyesztette. Itt viszont a másik fajtával van dolgunk, az úgynevezett tabular, magyarul táblás jégheggyel, amire jellemző, hogy hosszú és lapos, ez a most észlelt csak szokatlan szabályosságával tűnik ki. A teljes cikk itt olvasható.

 

Ajánlott tartalom

Az aszály vagy a belvíz veszélyeinek előrejelzésében is segíthet a HUN-REN ATK kutatói által kifejlesztett talajhidrológiai adatbázis

A HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont Talajtani Intézetének (HUN-REN ATK TAKI) kutatói elkészítették a HU-SoilHydroGrids 3D talajhidrológiai adatbázis 1.0 verzióját, amely új lehetőségeket nyújt országos léptékű környezeti problémák ‒ többek között az aszály, a belvíz és a vízmegtartás ‒ elemzésére irányuló kutatások számára. Munkájukat a Science of The Total Environment folyóiratban publikálták, open access formában.