A temetés túl szennyező, Washingtonban bevezetnék a halottak komposztálását

Erre eddig is több mód kínálkozott, egy új törvénnyel azonban ezentúl az amerikai Washington államban az ember porhüvelyéből humuszt is előállíthatnak, amellyel a családtagok később a saját belátásuk szerint rendelkezhetnek. Jamie Pedersen állami szenátor februárban tervezi benyújtani a törvénytervezetet. A komposztálásos temetés még zöldebb, mint a hagyományos. Eddig az egyszerű, balzsamozószer-mentes, biológiailag lebomló hétköznapi temetés volt a leginkább környezetbarát alternatíva, de így meglehetősen sok időt vett igénybe, míg valakiből – a cég ígéretének megfelelően – erdő válhatott. További alternatívát jelenthetett a hamvasztás, ehhez is árultak stílusosan makk formájú, biológiailag lebomló urnákat, de a halál még így is megterhelő a Föld számára: a régi típusú amalgámtömésekből például a hamvasztás közben higanyt jut a légkörbe, de az ehhez használt energia is terheli a bolygót.

Erre keresett megoldást Katrina Spade, az Urban Death Project gazdája: ahogy fogalmaz, az amerikaiak a hagyományos koporsós temetések során egy év alatt annyi fát juttatnak a föld alá, amennyiből 1800 ember számára lehetne lakást építeni, és annyi fémet, amennyiből kijönne a Golden Gate-híd. A környezetszennyezés mellett folyton visszatérő problémát jelent a temetők nagy kiterjedése is: a 18-19. századi városiasodás következtében a legtöbb városkörnyéki temető megtelt – nem is beszélve az olyan, tovább nem is bővíthető helyekről, mint a velencei temetősziget.

Nem is lenne igazi mai kezdeményezés, ha Spade nem rögtön a Kickstarteren gyűjtött volna támogatókat a komposztálós temetésekhez – ez most összejött neki, a megvalósítástól pedig már csak egy törvényjavaslat elfogadása választja el, legalábbis Washingtonban, írta a qubit.hu.

Fotó: Recompose

Ajánlott tartalom

A víz különféle arcait mutatja be az A.P.Art Gallery új kiállítása

Festményeken, installációkon és fotókon keresztül a víz különféle arcait mutatja be a Blue című kiállítás, amely szombaton nyílik Budapesten az A.P.Art Galleryben, a víz világnapja előtt tisztelegve.