Szennyező luxus a vízen

Nagyon megy az üzlet az óriási tengerjárókat üzemetető cégeknek, azonban a turizmusnak ez a fajtája hatalmas légszennyezéssel jár együtt.

Az Európai Közlekedési és Környezetvédelmi Szövetség adatai szerint ha egyedül a legnagyobb ilyen luxusutakat ajánló céget nézzük, akkor csak annak a hajói tízszer annyi szennyeződést bocsátanak ki, mint az Európában közlekedő 260 millió autó összesen. A leginkább érintett országok között van Spanyolország, Olaszország, Görögország, Franciaország, Norvégia és Portugália. A portugál partoknál a hajók által okozott légszennyezettség 86-szor magasabb, mint az országutakon. A tengerjáró hajók üzemanyagának elégetésével nagy mennyiségű nitrogén- és kén-oxidok kerülnek a levegőbe, amelyek károsítják az emberi légzőrendszert, valamint savasítja a szárazföldi és vízi környezetet. A legszennyezettebb kikötők listáját Barcelona vezeti, de szorosan ott vannak mögötte más spanyol, illetve olasz városok is. Az európai fővárosok közül Lisszabon a legérintettebb, évente 115 monstrum fut be a kikötőjébe. Több nagyvárosban, így például Velencében a lakosok már folyamatosan tiltakoznak a tengerjárók beengedése ellen, de a környezetvédők szerint már nem elég helyi rendeletekben gondolkodni, európai szabályozásra van szükség, írta az euronews.com. 

Ajánlott tartalom

AM: nemzetstratégiai kérdés a hazai vetőmagágazat

Nemzetstratégiai kérdés a hazai vetőmagágazat. A hazai agrártermelés hosszú távú fenntarthatóságához alapjaiban járulnak hozzá a hazai, kiváló minőségű vetőmagok és szaporítóanyagok - mondta Farkas Sándor, az Agrárminisztérium (AM) parlamenti államtitkára csütörtökön Szarvason, az I. Országos Vetőmag-gazdálkodási Konferencia megnyitóján a tárca közleménye szerint.