Megindult a roham a céges napelemes pályázatokért

A közelmúltban több napelemes építést/kialakítást is lehetővé tevő pályázat jelent meg, amiknél a dedikált keret a nagy érdeklődésre való tekintettel hihetetlen gyorsasággal ki is merült.

Ugyanakkor nem kell csüggednie azoknak a vállalkozásoknak, akik lemaradtak a lehetőségről, vagy éppen nem saját profiljukra lett szabva az eddigi pályázati kiírás, hisz még idén is lesz lehetőség támogatások elnyerésére.

EZEKKEL A LEHETŐSÉGEKKEL ÉLHETTEK EDDIG A VÁLLALKOZÁSOK

A 2019 második, illetve 2020 első félévében kiemelt figyelmet kaptak az energiahatékonyság növelését, illetve a saját energiaellátást biztosító fejlesztések. Több pályázati kiírás is megjelent, ami ezeken a területeken segítette a kis- és középvállalkozások fejlesztési elképzeléseit:

GINOP-4.1.4-19Megújuló energia használatát, energiahatékonyság növelését célzó épületenergetikai fejlesztések támogatása – pályázati kiírás már a 3. szakaszába lépett, és továbbra is van lehetőség 15 kW-osnál nagyobb napelemes, vagy kisebb, de kombinált energetikai fejlesztéses rendszerek kialakítására. Ugyanakkor a korábban dedikált forrást már messze meghaladták a benyújtott igények, így további keretemelés nélkül csak kis nyerési eséllyel tudnak pályázni már a vállalkozások.

GINOP-1.2.8-20 / VEKOP-1.2.6-20A mikro-, kis- és középvállalkozások modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodását segítő fejlesztések támogatása – kiírásokat elsősorban a koronavírus hívta életre, hogy megsegítse a járvány miatt nehéz helyzetbe került vállalkozásokat. Ez a felhívás rendkívül széles körben tett lehetővé fejlesztéseket, így eszközbeszerzés, képzés, tanácsadási szolgáltatás mellett akár napelemes rendszer kiépítését is. Viszont hatalmas volt az érdeklődés a pályázati lehetőség iránt, és a dedikált keretek napok alatt kimerültek.

MIT HOZ A JÖVŐ?

Vélhetően a nyár folyamán újranyitják a korábban ideiglenesen is felfüggesztett GINOP-4.1.3-19-es, Napelemes rendszer telepítésének támogatása mikro-, kis- és középvállalkozásoknak című pályázati lehetőséget, ahol a KKV-k 5-15 kW közötti napelemes rendszerek létesítésére kérhettek támogatást. A korábban dedikált 23,92 milliárd Ft-os keretre ezidáig csupán 5,23 milliárdnyi igény ment be. Egyes források szerint a keretből 10 milliárd Ft átcsoportosításra kerül majd más típusú fejlesztésekre, de még így is több mint 8,5 milliárd Ft áll majd rendelkezésre. Az ismételt megnyitással várhatóan feltámad az érdeklődés, és rohamosan fogyni fog a még maradék forrás. 

Emellett a 2020.04.21-én megjelent közlönyben már nevesítésre került két újabb napelemes rendszer fejlesztést lehetővé tevő tervezett kiírás. A GINOP-4.1.5-20 kódszámú Energiahatékonyság növelését, megújuló energia használatát célzó épületenergetikai fejlesztések támogatása című felhívás szintén a mikro-, kis- és középvállalkozásokat kívánja támogatni Pest megyén és Budapesten kívüli területeken. A pályázati felhívás részletei még ismeretlenek, viszont várhatóan 4 milliárd Ft-os tervezett kerettel kerül majd kiírásra.  

A GINOP-4.1.6-20 kódszámú és Saját villamosenergia-fogyasztás kiváltását célzó napelemes rendszerek telepítésének támogatása mikro-, kis- és középvállalkozásoknak című kiírás szintén a közeljövő egyik fontos pályázati lehetősége lesz. A pályázók köre a címből láthatóan szintén a KKV-k lesznek, és ugyancsak 4 milliárd Ft-os keretre pályázhatnak majd. A támogatást ugyancsak a vidéki telephelyű/székhelyű vállalkozások vehetik majd igénybe. Pályázni olyan napelemes rendszerek beszerzésére és telepítésére lehet majd, ami a saját energiafogyasztás fedezését szolgálja hálózati villamosenergia-termelés céljából.

Ezek mellett meg érdemes jegyezni, hogy a következő fejlesztési ciklusban (2021-2027) is várhatóak lesznek olyan jellegű támogatások, amik a megújulok, és ezáltal a napelemes rendszerek kialakítását fogják támogatni. Az Európai Unió és nemzeti szinten kitűzött klímacélok eléréséhez is szükségszerű, hogy megfelelő támogatási rendszer mellett minden szféra (állami, gazdasági és lakossági) kivegye a részét a környezetbarát technológiák minél szélesebb körben történő alkalmazásában.

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.