Napelemek nélkül Szaúd-Arábia becsődölne?

Az olajnagyhatalom Szaúd-Arábia 2030-ra teljesen megreformálná a gazdaságát.

Ennek elérése érdekében egy tervet hozott létre a közel-keleti ország, melyben első körben olyan gigaberuházások szerepeltek, mint egy 500 milliárd dolláros smart city, és egy 200 milliárdos napelempark. A program célja, hogy az alapvetően olajra települt gazdaság több lábon állása létrejöhessen, ezzel pedig leépíthető legyen a nyersanyagfüggőség. A maga nemében az eltervezett beruházás a jelenleg ismert legnagyobb gazdasági projekt a világon. 

VISION 2030 PROJEKT

A szaúdiak a Vision 2030 névre keresztelt projektje tartalmazza azokat a hatalmas beruházásokat, amiket a bevezetőben már ismertettünk. Az ország északnyugati régiójában kívánják megépíteni a teljesen megújuló energiákat felhasználó Neom elnevezésű okosvárost.

A projekt azonban a közelmúltban veszélybe került az olajbevételek csökkenése miatt. Ez pedig igen ambivalens jelenség, hisz pont az olajból származó bevételek jelentik a fenntartható jövő építésének kulcsát. Nemrégiben a Saudi Aramco állami olajipari óriásvállalat több beruházását is befagyasztotta, elhalasztotta, melynek oka elsősorban a készpénz-tartalékolás.

Sőt nem sokkal korábban szaúdi kormányzat olyan nyilatkozatot is tett, hogy mégsem valósul meg a 200 milliárd dolláros napelemes projekt. Ezt a kijelentést azonban némiképp módosították és egy gigantikus napelempark helyett inkább több, kisebb napenergia projektet valósítanak meg. A szaúdi kormány az egész terv zászlóshajóját képező Neom smart city építéséről nem akar lemondani.

OLAJTERMELÉS LEÉPÍTÉSE, A NAPENERGIA-IPAR FELVIRÁGOZTATÁSA

Szaúd-Arábia Kuvait után felismerte, hogy gazdasága túlságosan egyoldalú és szükségszerű a többlábon állás kialakítása. Erre leginkább a jelenleg is zajló koronavírus okozta keresletcsökkenés ébresztette rá az országot.  Jelenleg pedig egy furcsa helyzet állt elő. Az olajár mélyrepülése miatt a Saudi Aramcót bevételei lecsökkentek, így Szaúd-Arábiának nincs elegendő olajbevétele ahhoz, hogy finanszírozza a megújulókra történő átállást. 

Az olaj viszont idővel elfogy, hisz nem megújuló energiaforrás. A gazdasági csődhelyzet elkerülése érdekében pedig most kell cselekednie Szaúd-Arábiának. Ennek a kulcsa pedig a napenergia, a napelemes rendszerek széles körben történő kiépítése. Az ország ráadásul rendkívül jó adottságokkal is rendelkezik e technológia hasznosításához. 

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.