Főtáv: geotermikus távhőtermelő projekt indulhat Budapesten

Geotermikus távhőtermelő projekt indulhat Budapesten, amely évi 21 ezer tonna szén-dioxid-kibocsátáscsökkenést eredményezhet – közölte a Főtáv Nonprofit Zrt. az MTI-vel.

A közlemény szerint az első, nagyobb léptékű – akár 10-20 MWth kapacitású geotermikus projekt a Főtáv és az izlandi Arctic Green Energy vállalat együttműködésével valósulhat meg. Egy 20 MWth kapacitással rendelkező létesítmény évente legalább 300-400 ezer gigajoule geotermikus hőenergia termelését tenné lehetővé, amely évente 14-21 ezer tonna szén-dioxid-kibocsátáscsökkenést és 20-30 ezer kilogramm helyi légszennyező anyag kibocsátás elmaradását eredményezné – írták. Hozzátették: egy ilyen teljesítményű geotermikus kútpár mintegy tízezer átlagos budapesti háztartás éves távhőigényét képes biztosítani. Az aláírt együttműködési megállapodás a projekt első érdemi szakaszára koncentrál, amely a lehetséges helyszínek feltérképezését, a szükséges engedélyek megszerzését és a teljes műszaki, gazdasági, jogi előkészítést foglalja magában – ismertették. Hozzátették: a társaság hosszabb távú célja mintegy 150-200 MWth geotermikus hőtermelő kapacitás létesítése, ezért a Főtáv a későbbiekben is kész hasonló együttműködések kialakítására az Arctic-kal és további, hasonló színvonalú szakmai referenciával rendelkező partnerekkel.

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.