Milliárdos beruházás a dunakeszi szennyvíztisztító telepen

Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter helyezte el az alapkövét annak a beruházásnak, amely közel 1,1 milliárd forintból valósul meg a dunakeszi szennyvíztisztító telepen.

A fejlesztéshez a telep üzemeltetője a Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. (DMRV Zrt.) 600 millió forint uniós támogatást nyert el és 414 millió forint önrészt biztosít. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatósága 70 millió forinttal támogatja a beruházást. A projekt eredményeként a szennyvíztisztító telep olyan tisztított szennyvizet bocsát ki, amely megfelel az Európai Unió határértékeinek.

„A zöldtárca célja, hogy biztonságos, tiszta környezetet és egészségesebb életet biztosítson Magyarországon. Ennek érdekében az elmúlt 7 évben folyamatosan javult a csatornázottság: 56%-ról 70%-ra nőtt, mintegy 700 ezer lakást kötöttek rá a szennyvízcsatorna-hálózatra, így mára közel 3 millióra nőtt a szennyvízcsatorna-hálózatba bekötött lakások száma.”-hangsúlyozta Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter a projektindító ünnepségen péntek délelőtt Dunakeszin.

A miniszter elmondta, hogy 2002 óta közel 10 ezer kilométer új főgyűjtőcsatorna épült, ezzel Magyarország csatornahálózatának hossza mára már meghaladja a 40 ezer kilométert, ami megegyezik az Egyenlítő hosszával. A program megvalósítását segítik az uniós pályázati források az Új Magyarország Fejlesztési Tervben, a KEOP-ban 2007-2013 között 380 milliárd forint áll rendelkezésre szennyvízelvezetési és tisztítási projektek támogatására.

Az uniós elvárásoknak megfelelő országos szennyvízprogram szerint 2015-re a hálózattal összegyűjtött szennyvíz 100 százaléka kizárólag biológiai tisztítás után kerülhet csak a befogadóba, és a csatornaellátottság országos szinten meg fogja közelíteni a 90 százalékot. –tette hozzá Szabó Imre.

A DMRV Zrt. a dunakeszi szennyvíztisztító telepen tervezett fejlesztéseit a KEOP által biztosított források segítségével valósítja meg. A közel 1,1 milliárd forintos beruházáshoz a telep üzemeltetője a Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. 600 millió forint uniós támogatást nyert el és 414 millió forint önrészt biztosít. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatósága 70 millió forinttal támogatja a projektet.

A fejlesztéseket követően a dunakeszi szennyvíztisztító telep is alkalmassá válik a beérkező szennyvizeknek az előírt határértéken belüli tisztítására, mivel kiépül a denitrifikációt (nitrát eltávolítást) szolgáló technológia, egyúttal bővül a telep kapacitása és megszűnik az időnként jelentkező szaghatás. A projekt keretében új, 3000 m³ térfogatú levegőztető műtárgy, új utóülepítő műtárgy, új iszapvíztelenítő gépház létesül, megvalósul az új rendszerű tisztított szennyvíz fertőtlenítés, létrejön egy iszap elősűrítő, valamint technológiaváltással egyes meglévő létesítmények átalakulnak. A fejlesztések 2010 szeptemberére valósulhatnak meg, 2011 tavaszán pedig a próbaüzemek is befejeződhetnek.

Ajánlott tartalom

AM: nemzetstratégiai kérdés a hazai vetőmagágazat

Nemzetstratégiai kérdés a hazai vetőmagágazat. A hazai agrártermelés hosszú távú fenntarthatóságához alapjaiban járulnak hozzá a hazai, kiváló minőségű vetőmagok és szaporítóanyagok - mondta Farkas Sándor, az Agrárminisztérium (AM) parlamenti államtitkára csütörtökön Szarvason, az I. Országos Vetőmag-gazdálkodási Konferencia megnyitóján a tárca közleménye szerint.