Német alkancellár: mindenkinek takarékoskodnia kell az energiával

Eljött a takarékos energiafelhasználás ideje Németországban, a helyzet komoly, minden megspórolt kilowattóra számít – közölte Robert Habeck német alkancellár, gazdasági miniszter azzal kapcsolatban, hogy a Gazprom orosz állami energetikai óriásvállalat csütörtöktől tovább csökkenti az Északi Áramlat-1 vezetéken Németországba szállított földgázmennyiséget.

A Zöldek politikusa a minisztérium Twitter-oldalán közölt videóüzenetében kiemelte, hogy Vlagyimir Putyin pontosan azt teszi a földgázpiacon, amitől az Ukrajna elleni háború kezdete óta tartani lehetett, vagyis fokozatosan csökkenti az Európába irányuló szállítást, hogy szétzilálja és elbizonytalanítsa a piacot, felhajtsa a földgáz árát és egymás ellen fordítsa az európai országokat. Ez mutatja a lengyelországi, a bulgáriai és a dániai földgázszállítás visszafogása, és a Gazprom szándékosan “káoszba sodort” németországi érdekeltsége, az orosz tulajdonos tevékenysége miatt német állami felügyelet alá vont Gazprom Germania ügye is – fejtette ki Robert Habeck. Hangsúlyozta, hogy az Északi Áramlat-1 vezetéken is jön még földgáz, és nincsenek ellátási gondok, de az orosz fél mondvacsinált okokra hivatkozva csökkenti a szállítást, így a kieső mennyiséget máshonnan kell beszerezni, méghozzá igen drágán. Mint mondta, a német kormány felkészült erre a helyzetre, így például törvénymódosítás révén a földgáztározók töltöttsége jóval magasabb, mint az utóbbi évek azonos időszakában, de a lakosság közreműködése is elengedhetetlen. Mindenkinek takarékoskodnia kell, “minden kilowattóra számít” – mondta a miniszter.

Az Északi Áramlat-1 kapacitása napi 167 millió köbméter. A Gazprom kedden technikai fennakadásokra hivatkozva közölte, hogy napi 100 millió köbméterre csökkentik a szállított mennyiséget, szerdán pedig bejelentették, hogy még inkább visszafogják, napi 67 millió köbméterre csökkentik a szállítást. Az ágazatot felügyelő szövetségi hatóság (Bundesnetzagentur) a legutóbbi, szerdai napi jelentésében kiemelte, hogy nagyon szorosan figyelemmel kíséri a helyzetet, és folyamatos kapcsolatban áll a gázipari vállalatokkal. Mint írták, a gázellátás stabil Németországban.

Közölték: az Északi Áramlat-1-en a gázáramlás a műszaki kapacitás 59,1 százalékát teszi ki.
Hozzátették: “nem tudjuk megerősíteni az orosz oldalon hiányzó gázkompresszor és a szállítások nagymértékű csökkenése közötti okozati összefüggést”. Az érintett vállalatok más piaci forrásból is be tudják szerezni a szállítás visszafogása miatt kieső mennyiséget a piacon, és nincs akadálya annak, hogy folytatódjék a gáztározók feltöltése. Valamennyi tározót együttvéve a töltöttségi szint 55,56 százalék, jóval meghaladja a 2015, 2017, 2018 és 2021 azonos időszakában regisztrált szintet. A Bundesnetzagentur “kifejezetten támogatja a minél több gáz megtakarítására irányuló felhívást” – áll a jelentésben.

Ajánlott tartalom

A fenntartható fűtési megoldások jövője: a hőszivattyú

A klímaváltozás korában egyre sürgetőbbé válik a fenntartható és energiahatékony alternatív megoldások keresése, különösen az otthonaink fűtésének területén. Az innovációk középpontjában álló hőszivattyúk nemcsak csökkenthetik a háztartások energiafogyasztását, hanem jelentős mértékben hozzájárulhatnak a környezeti terhelés minimalizálásához. De miért érdemes ezt a technológiát választani, és hogyan alakíthatják át a fűtési rendszerek jövőjét? A következő cikkben ezekre a kérdésekre keressük a választ.