Balázs Péter szerint nem baj, ha a világ nem egy, hanem két lépésben oldja meg az éghajlatváltozás problémáját, hiszen ez nem csak globálisan, hanem magán az Európai Unión belül is kétlépcsős a folyamat.
A magyar külügyminiszter ezt annak kapcsán mondta hétfőn Brüsszelben újságíróknak, hogy az EU-országok külügyminiszteri tanácskozásán szó volt a decemberi koppenhágai klíma-világkonferenciára való felkészülésről is.
Az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködési Szervezet (APEC) Szingapúrban tartott, vasárnap befejeződött csúcstalálkozóján a klímavédelem ügyében a konkrét vállalások helyett konszenzus alakult ki arról, hogy két ütemben történjék a kiotói egyezményt felváltó nemzetközi klímavédelmi megállapodás kidolgozása: a decemberi koppenhágai klímacsúcson szülessen egy politikai döntés, a végleges, jogilag kötelező egyezményt pedig a későbbieken hozzák tető alá.
Balázs Péter jelezte: az uniós külügyminiszterek egyetértenek abban, hogy az uniónak “egységes és erős álláspontot” kell képviselnie Koppenhágában.
Az EU-külügyminiszterek hétfői ülésén Balázs Péter tájékoztatása szerint vitát folytattak a 2020-ig szóló versenyképességi stratégiáról és a fenntartható fejlődés stratégiájáról is. Ezek a kérdések – a világgazdasági helyzet áttekintésével együtt – újra előjönnek majd a decemberi EU-csúcstalálkozón. A magyar külügyek irányítója kiemelte, hogy a versenyképességi stratégia alakításába a nemzeti parlamenteket is be kell vonni, mert szükséges, hogy legyen a stratégiának társadalmi támogatottsága.
A versenyképesség egyes elemeiben eltérő az unió és a tagállamok cselekvési lehetősége – mutatott rá. Példaként említette, hogy a transzeurópai hálózatok létrehozása uniós fellépés nélkül nem lehetséges, míg a foglalkoztatás területén a tagállamok tudnak érdemi lépéseket tenni.