A biohulladék szelektív gyűjtésére dolgoztak ki megoldásokat a PTE-n

Az országos biohulladék begyűjtésére dolgoztak ki megoldásokat a Pannon Egyetem felkérésére a Pécsi Tudományegyetem (PTE) műszaki karán – közölte a baranyai felsőoktatási intézmény az MTI-vel.

A PTE keddi közleményében jelezte: 2024 januárjától az Európai Unió minden tagországában, így Magyarországon is kötelező lesz a biohulladék szelektív gyűjtése, hogy azt villamos energia vagy akár üzemanyag előállítására használhassák fel. A körforgásos gazdaság előkészítése témában a Pannon Egyetem nyerte a pályázatot, az intézmény pedig a PTE Műszaki és Informatikai Karát (PTE MIK) bízta meg az országos biohulladék-begyűjtési koncepciójához kapcsolódó tervek elkészítésével.

A kommünikében Vér Csabát, a PTE MIK tudományos segédmunkatársát, a projekt pécsi koordinátorát idézve azt írták: munkájuk jelentős részét egyfajta mennyiségi becslés tette ki. Az ország különböző területeiről vett minták alapján prognózist készítettek Magyarország összes közigazgatási járására a hulladékösszetételre és a jövőben keletkező szerves hulladék mennyiségére, figyelembe véve a lakossági létszám, a gazdasági helyzet, a vásárlóerő, a környezettudatosság vagy akár a főzési szokások változását. Emellett Európa mintegy 20 országának gyakorlatát megvizsgálva logisztikai, technológiai javaslatokat tettek a gyűjtési rendszer kiépítésére, gyűjtőjárművek felépítésére, gyűjtőedényekre. A szakember tapasztalata szerint egy új rendszer felfuttatásához legalább 7-8 év szükséges – olvasható a közleményben.

Ajánlott tartalom

Az a feladatunk, hogy megőrizzük a Földet a jövő generációinak

Fontos, hogy a fenntarthatósággal foglalkozzunk, és létrejöjjön egy közös tudás, amely segíthet abban, hogy élhetővé tudjuk tenni a világot a jövőben is, és a gyermekeink és unokáink is élvezhessék a bolygó adottságait - hangsúlyozta ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó szerdán Szabadkán, ahol előadást tartott a Fenntarthatósági Témahét keretében.