Európai Uniós kutatási projekt indul a Homokháton, amely keretében Mórahalom és a Szegedi Tudományegyetem közösen dolgozik majd - többek közt - a geotermikus energia hasznosításának gyakorlati kérdéseivel.

A geotermikus energia hasznosítási lehetőségét vizsgálják Mórahalmon

Európai Uniós kutatási projekt indul a Homokháton, amely keretében Mórahalom és a Szegedi Tudományegyetem közösen dolgozik majd – többek közt – a geotermikus energia hasznosításának gyakorlati kérdéseivel.

Nógrádi Zoltán, Mórahalom polgármestere kifejtette: az ötéves program százmillió forintba kerül, mely ötven százalékos uniós támogatással valósul meg. Ez az első magyar koordinálású Concerto projekt és egyben az első olyan projekt, amely a geotermikus energia más megújuló energiaforrásokkal való kombinálását célozza. A magyar program gyakorlati része Mórahalmon zajlik majd, a technológiai- és tudáshátteret a szegedi egyetem biztosítja.

A Concerto egy uniós fejlesztési program, melynek feladata, a megújuló energiákkal való gazdálkodás jövőbeli esélyeinek felmérése. A mórahalmi projekt egy hat ország részvételével zajló, tizenhat partneres program. Ebben a magyarországi partnerek mellett olasz, lengyel, szlovák, macedón, román és szerb résztvevők is vannak.

A munka során a Dél-Alföldön vizsgálják a geotermikus energia felszínre hozása mellett, a víz visszasajtolását a homokkőbe. Egy következő program, hogy a víz kinyerése mellett gáz is felszínre kerül, amelyet gázmotorba vezetve villamos energia állítható elő.

Az ötéves projekt három éves megvalósulási időszaka 2012-ben zárul le, utána az adatok egyesítik majd, a 2015 végén véglegesen záruló program során. Ez tehát egy olyan munka melynek során a kutatás-fejlesztés megvalósul és annak hatékonyságát azonnal mérik is – mondta Nógrádi Zoltán.

A szegedi fejlesztések az SZTE-n valósulnak meg, ahol az Ásványtani, Geokémiai és Kőzettani Tanszék munkatársai vesznek részt a munkában.

Az eredményeket az unió arra használja majd, hogy egyrészt a tagállamoknak ez alapján ad ajánlásokat az eszközök fejlesztésére, és alkalmazására, másrészt a következő energetikai pályázatok során ezeket a tapasztalatokat figyelembe veszik majd.

A projekt összességében 11,5 millió eruóba kerül, melyből Mórahalom 850 ezer eutót kap, az SZTE pedig 160 ezret. Európában jelenleg mintegy ötmillió ember él Concerto programban részt vevő városokban, és ötszázezer embert érintenek közvetlenül az e programban az elmúlt években támogatott fejlesztések.

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.