Üdvözli, és nagyon fontos politikai jelzésnek tartja a Greenpeace, hogy a magyar kormány szerdán úgy döntött, megtámadja az Európai Bíróságon az Európai Bizottság március eleji döntését a génmódosított Amflora burgonya termesztésének és felhasználásának engedélyezéséről.

A Greenpeace üdvözli a kormány által indított GMO-pert

A zöldek remélik, hogy “a Barroso-Bizottság megérti: nem kényszerítheti rá akaratuk ellenére a génmódosított haszonnövényeket a
tagországok fogyasztóira és  gazdálkodóira” – olvasható a Greenpeace szerda késő este kiadott közleményében.
A környezetvédelmi szervezet többek között azt tartja aggályosnak, hogy az Amflora burgonya a táplálékláncba kerülve növelheti az emberi szervezet egyes antibiotikumokkal szembeni ellenálló képességét, s ezáltal csökkentheti fontos gyógyszerek hatékonyságát. Mint emlékeztetnek, emiatt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az Európai Gyógyszerügynökség (EMEA) is óvta a bizottságot az engedélyezéstől.

A Greenpeace nemzetközi információi szerint Ausztria és Luxemburg rövidesen csatlakozhat Magyarországhoz a felperesek oldalán – derül ki a közleményből.
A magyar kormány már április elején bejelentette szándékát, mely szerint be kívánja tiltani a német BASF által kifejlesztett burgonya termesztését az ország területén.
A Sólyom László köztársasági elnök  szerdán beszélt a miniszterelnökkel arról, hogy a kormány a luxemburgi bíróságon megtámadja a génmódosított burgonya termesztéséről és felhasználásáról szóló uniós döntést.  Az elnök úgy vélte, a hosszú eljárás ellenére “van remény, hogy nyerünk”.
Az Európai Bizottság idén márciusban 1998 óta először engedélyezte génmódosított növény vetését az unióban.

Ajánlott tartalom

Az elmúlt 30 év egyik legnagyobb szúnyograjzására számítanak a kutatók a Balatonnál

Szerencsére „csak” a balatoni árvaszúnyog-helyzetről van szó – ezek a rovarok ugyan nem csípnek, tömeges jelenlétük mégis lehet kellemetlen a kutatók szerint.