Az energiahatékonyság növelése, valamint a lakossági energiafogyasztás csökkentése a megújuló energiaforrások terjesztéséhez hasonló, kiemelt környezetvédelmi célkitűzés – állították egybehangzóan a “Megújuló energiák hajója” elnevezésű konferencia előadói szerdán Budapesten.
Az Európai Bizottság által támogatott rendezvény résztvevői ugyanakkor eltérően vélekedtek a “zöld energia” költségeiről, illetve a nagyobb elterjedésükhöz szükséges állami támogatás formájáról.
Nagy Andor (KDNP), parlamenti képviselő szerint a Magyarországon “rendkívül erős fosszilis energia lobbi” miatt jelenleg “megfizethetetlenek” az alternatív energiaforrások. Az emberek többsége éppen ezért “úri huncutságnak” tartja a környezetvédelmet – fűzte hozzá.
A kereszténydemokrata politikus a közvetlen állami finanszírozást előbbre valónak tartotta a környezetvédelmi tudatformálásnál, ezért – külföldi mintára – egy “zöld hitelintézet” létrehozását javasolta, amely akár kamat nélküli hitelekkel is támogatná a környezetvédelmi beruházásokat.Hangsúlyozta: a környezetvédelmi megoldásokat, így a megújuló energiaforrások arányának növelését a gazdaságfejlesztés egyik legfontosabb eszközévé kell tenni 2010-től.
Ámon Ada, az Energia Klub nevű civil szervezet igazgatója, valamint Burján Zoltán, a Magyar Pellet Szövetség képviselője szerint ugyanakkor a megújuló energiaforrások alkalmazása nem nevezhető drágának. A kezdeti, nagyobb beruházás után az alternatív megoldások jelentősen olcsóbbak, mint a hagyományos energiahordozók – mutattak rá a szakemberek.
Kiemelték: a megújuló energiaforrások “pályára állításához” az állami szerepvállalásnak először a lakóépületeket szigetelésének rendbetételét, valamint az “ésszerű megoldások” kiválasztását segítő ismeretterjesztést kell támogatnia.