Amíg az Amazonas-esőerdő ökológiai hasznának nincs megfelelő gazdasági értéke, nem lehet feltartóztatni a pusztítását - véli a WWF természetvédelmi szervezet osztrák tagszervezete a holland Utrechti Egyetem Kopernikus Intézetének tanulmányára hivatkozva.

A kiirtott esőerdő egyelőre többet ér

Amíg az Amazonas-esőerdő ökológiai hasznának nincs megfelelő gazdasági értéke, nem lehet feltartóztatni a pusztítását – véli a WWF természetvédelmi szervezet osztrák tagszervezete a holland Utrechti Egyetem Kopernikus Intézetének tanulmányára hivatkozva.

Ez a brazil esőerdő pénzügyi értékét mérlegeli olyan gazdasági ágazatok számára, amelyek hozzájárulnak az erdőirtáshoz. Ezt az értéket pedig szembeállítja az ökológiai funkciók gazdasági értékelésével. Eszerint a szén-dioxid tárolásának éves értéke hektáronként legfeljebb 78 euró (23 400 forint), az erózióvédelemé legfeljebb 185 euró (55 ezer forint). Messze meghaladja ezeket az értékeket az akár 470 eurót (140 ezer forint) is elérő hektáronkénti hozam, ha az esőerdőt szójatermesztés céljából kiirtják. Abban az esetben, ha a marhatenyésztésnek esik áldozatul, akár 115 eurót (35 ezer forint) eurót is hozhat – olvasható a Der Standard című osztrák lap online kiadásában.

Vitathatatlan, hogy az esőerdő ökológiai funkciója nélkülözhetetlen az éghajlat számára. “Ez magában foglalja a víz körforgásában betöltött szerepét, a tiszta ivóvizet és levegőt, valamint a szén-dioxidtároló képességet a globális felmelegedés elleni harcban” – hangsúlyozta Martina Glanzl, az osztrák WWF Amazonas-szakértője.

Az emissziós bizonyítványokkal történő kereskedelem lehetőséget ad a jövőben az ipari országoknak, hogy célzott átutalásokkal járuljanak hozzá az esőerdő fenntartásához. A régió lakosságának érdekeit figyelembe véve ennek segítségével ki kellene alakítani egy fenntartható erdőgazdálkodást. “A fenntartható fahasznosítás mellett része ennek a méz, a paradió és az erdei gyümölcsök kinyerése is. Ezen kívül bizonyos növényeket az orvoslásban is lehet alkalmazni, az erdei rovarok jó beporzó képességét pedig az erdőközeli ültetvényeken lehet kamatoztatni. Mindemellett egyre növekvő jelentőséggel bír az ökoturizmus is” – véli az Amazonas-szakértő.

Ajánlott tartalom

AM: nemzetstratégiai kérdés a hazai vetőmagágazat

Nemzetstratégiai kérdés a hazai vetőmagágazat. A hazai agrártermelés hosszú távú fenntarthatóságához alapjaiban járulnak hozzá a hazai, kiváló minőségű vetőmagok és szaporítóanyagok - mondta Farkas Sándor, az Agrárminisztérium (AM) parlamenti államtitkára csütörtökön Szarvason, az I. Országos Vetőmag-gazdálkodási Konferencia megnyitóján a tárca közleménye szerint.