A Mol sikeresen tesztelte új üzemanyagai gyártását a pozsonyi finomítóban

A Mol-csoport sikerrel zárta a leányvállalatához tartozó pozsonyi finomítóban előállított új üzemanyagok, a hidrogénezett növényi olajat tartalmazó dízel és a fenntartható repülőgép-üzemanyag (Sustainable Aviation Fuel – SAF) gyártását – közölte a társaság csütörtökön az MTI-vel.

A termékek minőségét az Isotoptech Zrt. független szaklaboratóriuma hitelesítette radioizotópos elemzéssel. A sikeres próbagyártás azt igazolja, hogy a Mol technológiai szempontból felkészült az alternatív szintetikus üzemanyagok előállítására, ezzel hozzájárul az okos energiaátmenethez – írták közleményükben. A társaság emlékeztet: a co-processinget, vagyis a növényi maradványok bekeverését a százhalombattai finomítóban már évek óta alkalmazzák. A bio- és fosszilis komponensek együttes feldolgozásával előállított üzemanyagból a hagyományosnál kevesebb káros anyag jut a légkörbe – indokolták az eljárást, amely a közlemény szerint új fejezetet nyit a Mol-csoport fenntarthatósági törekvéseiben, és erősíti a vállalat regionális piaci pozícióit.

Hozzátették: fenntartható repülőgép-üzemanyagot kevés finomító állít elő, a pozsonyi az elsők közé tartozik a világon. Az EU környezetvédelmi célkitűzéseivel összefüggésben 2025-től a repülőgépüzemanyag-fogyasztáson belül a SAF-nak 2 százalékot, 2050-re 70 százalékot kell kitennie. Ez a követelmény az EU-ból induló összes repülőjáratra vonatkozik célállomástól függetlenül. A Mol-csoport és a Slovnaft az SAF tesztelésében együttműködik a Kassai Műszaki Egyetem Repüléstudományi Karával – írták. Az alternatív szintetikus üzemanyagok előállítása a Mol-csoport hosszú távú stratégiájának (Shape Tomorrow) része, amely alapján a társaság vállalja egyebek között, hogy a körforgásos technológiák alkalmazása és az ipari tevékenységek fenntarthatóságának javítása mellett csökkenti a termékportfólió karbonlábnyomát – olvasható a vállalati honlapon.

Ajánlott tartalom

Kevesebb és zöldebb energiával is elérhető növekedés

Európa legfejlettebb országai úgy produkáltak számottevő gazdasági növekedést 2010 és 2019 között, hogy jelentősen csökkentették a hagyományos energiahordozók felhasználását és növelték a megújulók arányát – állapította meg egy, a Debreceni Egyetem Műszaki Karán készített tanulmány, amit a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díjjal ismert el.