Az amerikai műanyagipar az évtized végére több üvegházhatású gázt fog kibocsátani, mint a szénnel fűtött villamoserőművek – figyelmeztetett egy csütörtökön közzétett jelentés, amelyet a The Guardian ismertetett.
A Bennington College Beyond Plastics (Műanyagokon túl) projektjének jelentés megállapította, hogy az amerikai műanyagipar legalább 232 millió tonna üvegházhatású gázt bocsát ki évente, ami 116 átlagos méretű szénerőmű kibocsátásával egyenértékű. “A műanyag az új szén” – fogalmazott Judith Enck, a Beyond Plastics elnöke. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a károsanyag-kibocsátás egészségügyi hatásait aránytalanul nagy mértékben viselik az alacsony jövedelmű és színes bőrű közösségek. A műanyagipar klímaváltozást okozó károsanyag-kibocsátásának 90 százaléka mindössze 18 olyan közösségre korlátozódik, amelynek lakói 28 százalékkal kevesebbet keresnek, mint az átlagos amerikai háztartások, és 67 százalék az esély arra, hogy ezek kisebbségi közösségek. A jelentés arra is rámutatott, hogy 2019 óta legalább 42 műanyagfeldolgozó nyílt meg, épült vagy vár az engedélyezésre Amerikában. Ha teljes gőzzel munkába állnak, további 55 millió tonna üvegházhatású gázt fognak kibocsátani 2025-re, ami annyi károsanyagot jelent, mint amit összesen 27 500 megawatt teljesítményű szénerőművek bocsátanak ki.
Mivel a Világgazdasági Fórum előrejelzése szerint a globális műanyagtermelés 2050-re megháromszorozódik, Enck szerint a fosszilis tüzelőanyag-ipar új fókusza a műanyag lesz. “A fosszilis tüzelőanyagokkal foglalkozó vállalatok kevesebb pénzt keresnek az energiatermeléssel és szállítással, ezért a műanyagot tekintik a B-tervnek. Nekünk, többieknek viszont nincs B-terv. Klímaválságban vagyunk” – hangsúlyozta.