Bár ma minden a Nabucco-gázvezetékről szól, nem ez az egyetlen és a legjobb módja az orosz gáztól való függésünk enyhítésének. A Védegylet álláspontja szerint a magyar kormányzatnak elkötelezetten támogatnia kellene az Európai Unió nyugati tagországai által javasolt energiapolitikai célokat: 2020-ig 20%-os energiatakarékosság elérését, és a megújuló erőforrások 20%-ra való növelését az energiamixben. Csak a gázfelhasználás valódi alternatívái képesek növelni az energiabiztonságot, ráadásul ezeknek az intézkedéseknek egyéb gazdasági, szociális és környezeti hasznai is vannak.
A Nabucco-gázvezeték deklarált célja, hogy az orosz gázszállításoktól való egyoldalú és túlzott mértékű függésünket egy alternatív szállítási útvonal kiépítésével enyhítse. Ugyanakkor tudható, hogy a Nabucco – ha meg is valósul – nem fog olyan kapacitással rendelkezni, hogy érdemben enyhítse Európa és Magyarország kiszolgáltatottságát Oroszország felé. Ettől még szükség lehet rá, azonban a Védegylet hiányolja a stratégiai és innovatív gondolkodást a magyar kormányzati politikából. A Nabucco-projekt támogatása nem pótolja a hiányzó magyar energiapolitikát! Úgy gondoljuk, hogy hazánknak végre részletes és megalapozott terveket kellene kidolgoznia az (elsősorban lakossági) energiatakarékosság széles körű előmozdítása, valamint a megújuló energiaforrások fokozott hasznosítása érdekében.
Úgy tűnik, hogy az EU nyugati tagállamai támogatnák, hogy a tavaly megfogalmazott ambiciózus energiapolitikai célkitűzések (2020-ig 20%-os energiatakarékosság elérése, és a megújuló erőforrások 20%-ra való növelése az energiamixben) kötelező politikai célokká váljanak. Sajnálatos módon az újtagállamok, köztünk hazánk kizárták a célkitűzések elfogadását. Jóllehet egy átlagos magyar háztartás majd’ kétszer annyi fűtési energiát használ föl, mint egy osztrák, és a fűtésszámlák igen komoly terhet rónak a lakosság jelentős részére.
Az energiatakarékosság növelése, például a lakóházak hőszigetelése, és a megújuló energiaforrásokra alapozott energiatermelés tehát csökkentené az importgáztól való függésünket, csökkentené hazánk külkereskedelmi deficitjét, szociális hatásait tekintve is pozitív lenne, hiszen a háztartásoknak kevesebbet kellene energiára költeni – nem beszélve a környezeti hasznokról, a klíma védelméről. A kis méretű, hatékony, megújuló energiaforrásokat használó erőművek telepítése, amelyeket a helyi energiaerdők, energiaültetvények látnak el tüzelőanyaggal, helyben, a leghátrányosabb helyzetű kistérségekben is munkahelyeket tudna teremteni.
Egyes hírek száz- sőt ezermilliárdos beruházási igényről beszélnek új gáztározók kiépítésébe, amelyek az energiaellátás biztonságát lennének hivatottak fokozni. A Védegyletnek meggyőződése, hogy ezeket a pénzeket gazdasági, szociális és környezeti szempontból is sokkal ésszerűbben lehetne elkölteni az energiatakarékosság és a megújuló energiák támogatása terén.
Kiadó: Védegylet Egyesület