A nyári hőségben elengedhetetlen az élőállat-szállítás fokozott ellenőrzése

A nyári szezonális ellenőrzésekhez is kapcsolhatóan a vármegyei, valamint a járási szakemberek retrospektív, azaz visszatekintő ellenőrzéseket végeznek a hosszútávra (8 óránál hosszabb útra) indított kérődző- és sertésszállítmányok esetében.

Hibrid napelemes rendszerek akkumulátorral, elérhető áron. Kalkuláljon itt ingyenesen! (x)

Ennek során júniusban 12 vármegyében 80 szállítmány dokumentumainak elemzésére került sor. Az ellenőrök az előírt hőmérsékleti tartomány átlépését a szállítmányok csaknem negyedénél állapították meg, adminisztrációs hiányosságokból a korábbiak évekhez képest kevesebb volt.

Az ellenőrzések a vonatkozó jogszabályban meghatározott, állatvédelmi és állatjóléti szempontból legkritikusabb tényezőkre: a hőmérsékleti tartományok, valamint a szállítási és pihentetési idők betartására fókuszálnak. A vizsgálati adatok alapján a szállítási idők a legtöbb esetben megfeleltek a követelményeknek, az előírt hőmérsékleti tartomány átlépésére azonban mintegy 20 esetben került sor. A júniusi ellenőrzések alkalmával mindössze néhány szállítmánynál fordult elő az a (korábban gyakori) probléma, hogy a szállítmányozók nem küldték meg a hatóságok számára az ellenőrzéshez szükséges termoregulációs és GPS adatokat. A feltárt hiányosságok, valamint jogszabálysértések miatt az illetékes hatóságok az érintett szállítmányozókkal szemben megtették a szükséges intézkedéseket.

Az állatok szállítás során való megfelelő védelme, valamint a szállítási körülmények optimális fenntartása, különösen a nyári hőségben, létfontosságú. Ennek biztosítása érdekében (elsősorban a magas hőmérsékletre való tekintettel) kiemelt jelentőségű a nyári hónapokban történő élőállat-szállítások folyamatos hatósági vizsgálata, így az ezirányú ellenőrzések az egész nyár folyamán zajlanak majd.

Forrás: Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal

Ajánlott tartalom

Áder János: a klímaváltozás ellen is sokat tehetnek az állati takarmányfehérjét előállító üzemek

Európa sem tudja a hús előállításához szükséges takarmányt előállítani, ezért azok az üzemek, amelyek élelmiszeripari melléktermékekből állati takarmányfehérjét állítanak elő, sokat tehetnek a klímaváltozás ellen - mondta Áder János volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke csütörtökön Üllőn.