A Scania napelemes tetőt szerel fel holland gyárára

A holland zwollei termelőegység nyolc futballpálya méretű, napenergiát hasznosító tetőt kap, amivel a gyár célja, hogy 2020-ra elérje a teljes karbonsemlegességet.

A Scania jelentős lépést tett a környezettudatosság irányába azzal, hogy a termelés során kizárólag megújuló energiák használatára tér át. A cég Hollandiában, az Overijssel tartományban működő zwollei egységébe telepíti a legnagyobb napelemes tetőt. A napelemes tetőben összesen 22 000 szolár panel található, összesen 6 megawatt kapacitással.

„A Scania elkötelezett ökológiai lábnyomának csökkentése mellett, ezért az energiahatékonyság növelése érdekében az egész szervezetben olyan kezdeményezésekkel állunk elő, mint amilyeneket Zwolléban is megvalósítunk. Ambiciózus célokat tűztünk ki magunk elé, és jó úton vagyunk, hogy elérjük a karbonsemlegességet” – mondja Ruthger de Vries, a Termelés és Logisztikai üzletág ügyvezető igazgatója. A napelemes tető egyike a számos kezdeményezésnek, amelyet a Scania zwollei gyáregységében indított útjára annak érdekében, hogy 2020-ra elérje a karbonsemlegességet. Másik példa erre a szélenergia. A Scania Hollandia 2016 szeptemberében együttműködést kezdeményezett a „Blauwvinger Energie” és a Windesheim College civil szervezetekkel, hogy három szélturbinát építsenek a Zwolle-IJsselcsatornára, melyek közül kettő a Scania gyárterületén épül meg. A projekt a „Windenergie in Zwolle” néven fut, melynek turbinái két–három megawatt kapacitással rendelkeznek, míg a turbina forgórészének átmérője 100 méter.

A napelemes tető kivitelezését a helyi hatóság támogatóan fogadta. „A Scania egyike azoknak, akik vezető szerepet töltenek be az energiaügyben” – mondja Annemieke Traag, az Overijssel tartomány Energiaügyi, Környezetvédelmi és Európai Ügyekért Felelős Tanácsának tagja. „Régiónk fő munkáltatójaként a Scania nyilvánvalóvá teszi, hogy rendkívül komolyan veszi az energiaátalakítást.”

A 2020-ra kitűzött cél elérésével Zwolle válhat az első karbonsemleges Scania gyárrá a világon, emellett a vállalat egésze elkötelezett amellett, hogy termelési folyamata során csökkentse környezeti lábnyomát. A svéd cég aláírja az ENSZ Globális Egyezményét, melyet kiegészít a 2030 Agenda és annak fenntarthatósági célkitűzései.

Kezdőlap

Ajánlott tartalom

Energiatakarékosság új-generációs típusházzal

Szinte az összes, az ÉMI szentendrei Nemzeti Mintaházparkjába tervezett 9 bemutató épület kivitelezése elindult 2024 október közepén. Ezek között a Leier Rába típusháza lesz az egyetlen olyan ház, amely nem könnyűszerkezetes technológiával épül, és amely a tervek szerint 2025. márciusára el is készül.