A Szegedi Vízmű Zrt. kilenc telephelyén épült napelemes rendszer

A Szegedi Vízmű Zrt. kilenc telephelyén épült napelemes rendszer, a háztartási méretű kiserőművek által megtermelt villamos energiával számottevően csökkenthető a cég által vásárolt energiamennyiség - közölte Kovács Tamás (Párbeszéd) gazdasági alpolgármester hétfőn.

A politikus az egyik vízműtelepen elmondta, a fejlesztés 165 millió forintból, önkormányzati forrásból valósult meg. Az előzetes számítások szerint a beruházás – amelynek kivitelezője a szegedi Solar Konstrukt Kft. volt – költsége három év alatt megtérül – közölte az alpolgármester. Az elmúlt több mint tíz évben megvalósult fejlesztéseknek köszönhetően a cég energiaigényének 55 százalékát már megújuló forrásból fedezi, az új napelemes rendszerek üzembeállásával ez az arány 61 százalékra nő – ismertette a Kovács Tamás. Hangsúlyozta, ezek a beruházások lehetővé teszik a Szegedi Vízmű Zrt. nyereséges gazdálkodását, és azt, hogy a vállalkozás akadálytalanul biztosíthassa a szegediek vízellátását. Istókovics Zoltán vezérigazgató kifejtette, a cég közműszolgáltatóként már 2010 óta törekszik arra, hogy csökkentse tevékenysége szén-dioxid-lábnyomát és mérsékelje energiafelhasználását.

Szegeden mélyfúrású kutakból nyerik a vizet, ezért a vízműtelepek fűtését már a 2010-es évek elejétől hőszivattyúkkal biztosítják. 2017-ben a vállalkozás elkezdte villamos berendezéseinek cseréjét is. A szegedi szennyvíztisztító-telepen 2020-ra több lépésben kialakították a szennyvíziszap hasznosításának rendszerét, az évente előállított 2,6 millió köbméter biogázt gázmotorokon elégetve állítanak elő elektromos áramot – ismertette a fejlesztések részleteit a szakember. A cég által vásárolt áram mennyisége a 2018-as 9,2 millió kWh-ról tavaly 4,4 millió kWh-ra csökkent, az idei terv a 4 millió kWh elérése. A Szegedi Vízmű Zrt. célja, hogy néhány éven belül energiaönellátóvá váljon – hangsúlyozta a vezérigazgató. A tavaly kísérletképpen megépített kiserőmű, illetve a most üzembe állított kilenc a számítások szerint jövőre 650 ezer kWh áramot termel majd. A cég így már optimalizálni tudja tevékenységét, a víztornyokat például akkor töltik föl, amikor süt a nap, így felhasználva a megtermelt energiát – mondta Istókovics Zoltán. A Szegedi Vízmű Zrt. 51 százalékban az önkormányzat és 49 százalékban a Veolia csoport tulajdona. A nyilvánosan elérhető adatok szerint a 325 alkalmazottat foglalkoztató cég értékesítésből származó nettó árbevétele tavaly 7,885 milliárd forint volt, ami 2 százalékkal maradt el az előző évitől. A vállalkozás adózott eredménye 2021-ben mintegy 412, tavaly 383 millió forint volt.

Ajánlott tartalom

Áramot termel és árnyékot ad: miért választják egyre többen a napelemes parkolótetőket?

Még közel sem olyan sok tetőn jelentek meg napelemek itthon, mint tőlünk nyugatabbra, de máris itt egy másik remek lehetőség. Napelem ugyanis máshová is kerülhet, mint családi házak vagy középületek tetejére.