A vízierőművek gátjai miatt csökken a tigrisek és jaguárok száma

A világszerte egyre nagyobb számú vízierőműgát miatt csökken a tigrisek és jaguárok száma.

A kutatók szerint a gátépítés a világ vadon élő tigriseinek több mint egyötödére negatív hatással van, a probléma főként az Ázsiában élő populációt érinti – írja a BBC hírportálja. Vannak erdők, ahol a gátak kiépítése egyenesen a tigrisek kipusztulásához vezetett. A jaguárokat is egyre növekvő veszély fenyegeti, a gátak száma ugyanis élőhelyeik közelében várhatóan megnégyszereződik. A tigrisek eredeti élőhelyeik mintegy 90 százalékáról eltűntek az elmúlt évszázadban. Bár az elmúlt években populációjuk némileg növekedett, az IUCN vörös listáján mintegy 3500-as egyedszámukkal továbbra is a veszélyeztetett fajok közé tartoznak. Az Egyesült Államok délnyugati része és Argentína között honos jaguárok száma is megfeleződött. A témában végzett vizsgálatok szerint a vízenergia-termelést célzó globális fejlesztések pusztító hatással vannak a tigrisek és jaguárok élőhelyeire. A tudósok több mint ezer gátat azonosítottak, melyek ezen fajok élőhelyein állnak.

Vizsgálataik szerint a tigrisek élőhelyének több mint 13 ezer négyzetkilométerét árasztották el vízzel az építkezések során azért, hogy víztározót építhessenek. “A tigrisek valószínűleg több mint egyötödét érintették ezek a gátépítés miatti árasztások. Az élőhely elvesztése hozzájárul a tigrisek populációjának csökkenéséhez” – mondta Ana Filipa Palmeirim, a Portói Egyetem tudósa, a tanulmány társszerzője. Ezen víztározók nélkül a tigrisek populációja ma 20 százalékkal nagyobb lehetne – véli Luke Gibson, a kínai Sencsenben lévő Déli Tudományos és Műszaki Egyetem kutatója.

Ajánlott tartalom

A vizek sótartalmának növekedése evolúciós változásra kényszeríti a planktonikus szervezeteket

A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont munkatársai folyamatosan vizsgálják, hogy az emberi tevékenység, illetve az emiatt zajló klímaváltozás milyen változást okoz a környezeti feltételekben, és hogyan reagálnak erre az élőlények.