A föld legnagyobb összefüggő árapálysíksága és a Dolomitok is felkerültek az UNESCO világörökségi listájára – jelentette be a Sevillában ülésező Világörökség Bizottsága (VÖB) pénteken.
A természeti helyszíneket világörökségi listára jelölő Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) jelentése szerint a számos veszélyeztetett fajnak otthont adó Fülöp-szigeteknél található Tubbataha-zátony Nemzeti Park mérete is jelentősen növekedett.
A VÖB spanyolországi konferenciáján bejelentett két új területtel a természeti világörökségi helyszínek száma 201-re emelkedett. Az IUCN a Watt-tengert a föld legnagyobb érintetlen, csak dagálykor elárasztott iszapos síkságának, a vándormadarak számára az egyik legfontosabb területnek nevezte. “Az év bármely szakában mintegy 6,1 millió madár található az Európa északnyugati partvidékénél található 10 ezer négyzetkilométeres területen, amelyen évente több mint 400 ezer költőpár és 10-12 millió költöző madár is megfordul” – olvasható a közleményben
Sigmar Gabriel német környezetvédelmi miniszter üdvözölte a szervezet döntését, amellyel a kormány előtt is elsőbbséget élvez a terület védelme. A Bund holland környezetvédelmi szervezet szerint az új világörökségi helyszín mindkét ország számára rendkívüli felelősséggel jár, mert a természet tiszteletben tartása mellett a turizmus fenntartásáról is gondoskodni kell.
Az észak-olaszországi Dolomitok, a kivételes természeti szépségük, valamint a geológiai szempontból jelentős mészkőképződményei miatt kerültek fel a világörökségi listára. “Az 1500 méternél is magasabb mészkőfalak a világ legnagyobb függőleges mészkőképződményei közé sorolhatók. A sziklákból előkerült kövületek a több mint 200 millió évvel ezelőtti tengeri élővilágba engednek betekintést” – írja az IUCN. A Természet Új Hét Csodája címre is jelölt 1993-óta UNESCO listás Tubbataha-zátony Nemzeti Park területe közel háromszorosára 33 ezerről 97 ezer hektárra emelkedett. “A két nagyobb korallzátonyból és egy sziklazátonyból álló terület számos veszélyeztetett fajnak, többek között a jól ismert Napoleon ajakoshalnak nyújt menedéket” – mondta Josephine Langley, az IUCN világörökségi területeket ellenőrző munkatársa.
A Zöld-Foki Köztársaság fővárosának Praiának történelmi városrésze a portugál gyarmatosítók által 1462-ben alapított Cidade Velha (Öreg Város) felkerült az UNESCO kulturális világörökségi listájára, miközben a tanácskozás csütörtöki ülésén törölték az Elba-folyóvölgy drezdai szakaszát a kulturális világörökségek listájáról, mert a barokk belváros látképét hamarosan egy négysávos, 635 méteres híd fogja zavarni.